پرسش و پاسخ

آخرین پیامهای سایر قسمتهای سایت

1282810036_ee
این بخش جهت ارتباط هر چه بهتر با سایت و ، سؤالات ، درخواستها ، پیشنهادات ، انتقادات و همچنین بحث و بررسی های هواشناسی  راه اندازی شده ، و امید می رود با همکاری دوستان  از ارسال سوال در قسمت نظرات در مطالب سایت  و سردرگمی در سایت جهت دریافت پاسخ جلوگیری شود ، دوستان میتوانند پس از تایید اولین ارسال خود توسط مدیران سایت ،  با دیگر دوستان ، همشهریان و کارشناسان به بحث و گفتگو بپردازند.

 

قوانین ارسال سوال یا مطلب :

۱- از این پس در قسمت پرسش و پاسخ هر فرد فقط میتوانید روزانه حداکثر ۳ ارسال داشته باشد بیش از سه ارسال در روز توسط یک نفر فقط در قسمت گزارشات و دیدبانی امکان پذیر است. لازم به ذکر است بیش از سه ارسال در روز توسط ربات سایت مستقیما پاک خواهد شد.

این قابلیت در تمامی قسمتهای سایت به جز بخش دیدبانی و گزارشات از تاریخ ۱۸ بهمن ۹۵  فعال میباشد.

۲- تمامی افرادی که نظرات خود ار در این قسمت ارسال میکنند به مدت ۵ دقیقه زمان دارند تا در صورت وجود هر گونه اشتباه در متن ارسالی خود آن را ویرایش کنند

۳- برای ارسال تصویر کافیست وارد سایت http://picofile.com/ شده و تصویر خود را از گوشی یا پی سی انتخاب کرده و آدرس تصویر مربوطه را در هر کجا از نوشته ی خود که مایلید کپی کنید. پس از زدن گزینه ارسال دیدگاه ، به جای لینک ارسالی تصویر مربوطه نمایش داده میشود.

۴- از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۵ ، تصاویر ارسالی شما مستقیما بارگذاری نخواهد شد تا از مصرف پهنای باند اینترنت کاربران سایت به صورت بهینه استفاده شود و از هزینه های اضافی برای اینترنت کاربران جلوگیری شود. از این پس فقط در صورت زدن گزینه نمایش تصویر ارسالی توسط کاربران ، تصویر بارگذاری میشود.

۵- بحث های خارح از هواشناسی و محیط زیست ، در این قسمت بدون اطلاع قبلی پاک خواهند شد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۵,۲۲۶ دیدگاه

 1. درودبه همگی پیش بینی تجربی من نشون میده امسال دوتابارش سنگین درست حسابی داریم بقیه بارشها چنگی به دل نمیزنه پاییزوزمستانم چنگی به دل نمیزنه فقط همون دوتابارش سنگین جبران مافات میکنه البته نمیگم همون بارشها که چنگی به دل نمیزنه کم هست ن ولی به اون دوتابارش نگاه کنیم کلن این بارشها درمقایسه با اون دوتابارش چشمگیرنیس امسال دمادرپاییززمستان نرمال هست وزیادنوسان نداریم البته پاییزدربرخی نقاط استان خوب دربرخی نقاط کم بارش زمستانم بارش نامنظم ولی چندبارش خوب داریم

 2. ارام شیراز

  لطفا به اقلیم ایران دست نزنید؛ اشکال از گیرنده هاست!
  محمد درویش- شرق

  ۱٫ چند سالی است از معجون جدیدی به نام مهندسی اقلیم سخن گفته شده و هرازچندگاهی از کشفی محیرالعقول برای تغییر مسیر باد، بارورکردن یا رُبایش ابرها، سامانه جذب بارش، هارپ و نظایر آن رونمایی می شود. گروهی از طرفداران همیشگی پندارینه پردازانِ توهم توطئه در داخل نیز پیوسته زنهار، هشدار و اولتیماتوم می دهند که تمام مشکلات خشک سالی، گرمای هوا، کاهش ریزش های آسمانی و… را استکبار جهانی هدایت، راهبری و اجرا می کند. ظاهرا هیچ گاه نیز برای آنها این پرسش پیش نیامده که اگر واقعا تکنیک ها، شگردها و ابزاری برای افزایش ریزش های آسمانی وجود دارد، چرا بخش های بزرگی از آمریکا و اسرائیل باید یک دوره خشک سالی دشوار را تجربه کنند؟
  ۲٫ در آن سوی بام هم هستند افرادی که با شور و شعف فراوان، از پایان دوره خشک سالی در ایران خبر داده و با دقتی شگفت آور، حتی میزان افزایش بارندگی ماهانه و سالانه را تا ۲۰ سال آینده اعلام می کنند.
  ۳٫ آنهایی که با چنین سخنان یا ترفندهایی در حال جلب نظر افکار عمومی و نشانی غلط دادن به مدیران کشوری هستند، آشکارا معلوم است اطلاعات زیادی از مقتضای زیستن در فلات ایران نداشته و حتی احتمالا دو واحد اقلیم شناسی عمومی نیز پاس نکرده اند.
  ۴٫ شرایط جغرافیایی ایران با توجه به استقرار این کشور در کمربند خشک نیم کره شمالی، مؤید آن است که ریزش های آسمانی در آن را نمی توان پیش بینی کرد؛ به نحوی که احتمال دارد از سالی به سال دیگر، انحراف معیار میانگین ریزش ها تا ۷۰ درصد اختلاف را نشان دهد. هنر آن است که با تبیین یک اقتصاد #آب_نامحور، بکوشیم به رونق کسب وکارهایی بپردازیم که کمترین وابستگی را به آسمان داشته باشند.
  ۵٫ همان طور که مشکل افزایش چشمه های تولید گرد و خاک در کشور و منطقه با صدور بخشنامه و تغییر نام «ریزگرد» به «گردوغبار» حل نخواهد شد، با مهندسی اقلیم و دست کاری های مصنوعی برای افزایش ریزش های آسمانی، ترساندن مردم در فروغلتیدن به دوره خشک سالی ۳۰ساله یا امید واهی دادن به پایان خشک سالی های درازمدت در ایران نیز حل نخواهد شد. زنان و مردانی که چند هزار سال است در این سرزمین تاب آورده اند، ظاهرا بهتر از فرزندان مغرور یا آزمند خود دریافته بودند فقط باید سالانه تا ۴۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر آب شیرین مملکت را در بخش های گوناگون مصرف کرده و بقیه را اختصاص به حقابه طبیعت داد تا به عنوان بستر تولید، کیفیت و بالندگی اقتصادی را تضمین کند.
  ۶٫ نتیجه آنکه لطفا به گیرنده های اقلیمی کشور دست درازی نکنید، آنها اختلالی ندارند؛ اختلال در افرادی است که با قاطعیت اقلیم آینده ایران را پیش بینی می کنند؛ افرادی که یا متوهمی نادان هستند یا کلاهبرداری دلال؛ چراکه ویژگی بارز زیستن در مناطق خشک، غیرقابل پیش بینی بودن اقلیم آن است. تاریخ انتشار: ۱۳:۴۰ – ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ – ۱۱/ ژوئن ۲۰۱۸

 3. هشدار اندیشکده «شورای آتلانتیک»:

  بسیاری از مناطق ایران ممکن است به زودی غیرقابل سکونت شود / کشاورزی نادرست در حال نابودی ایران است

  حدود ۹۰ درصد مصرف آب در ایران به بخش کشاورزی تعلق دارد.

  از آن جایی که ایران کشوری خشک و بیابانی است بخش کشاورزی بیشتر منابع خود را از آب های زیرزمینی به دست می آورد. متاسفانه در طی سال های گذشته این بخش به دلیل استفاده از روش های سنتی به صورت نادرست مدیریت شده است. این روش سنتی انتقال آب از چاه ها به مزارع حدود ۶۵ درصد از آب به هدر می رود. کشاورزان هر ساله برای تامین آب باید چاه های عمیق تری را حفر کنند.
  …. برای نمونه می توان به تولید هندوانه اشاره کرد که برای هر کیلو ۱۷۰ لیتر آب مصرف می شود ، آیا محصول دیگری که مناسب کیفیت خاک، آب و هوا و سطح و میزان آب باشد وجود ندارد؟

  نویسنده در پایان معتقد است که اگر اقدام جدی در حوزه کشاورزی در ایران صورت نگیرد و همین سطح استفاده از آب به صورت بی رویه ادامه پیدا کند این کشور با خشکی بیشتر همراه می شود و بسیاری از مناطق کشور غیرقابل سکونت خواهد شد.

  http://www.entekhab.ir/fa/news/414478/%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%85%DA%A9%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D9%86%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

 4. ارام شیراز

  مدیرعامل آبفا شیراز:
  کمبود آب در شیراز جدی است/ فعلا جیره بندی آب نداریم اقتصادی
  کمبود آب در شیراز جدی است/ فعلا جیره بندی آب نداریم

  فارس آنلاین – مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز با تاکید براینکه کمبود آب در شیراز جدی است، گفت: در ماه های تیر و مرداد به دلیل شدت گرما، شاهد افزایش مصرف آب هستیم و با توجه به میزان تولید، کمبود آب در این شهرستان جدی است.
  به گزارش ایسنا منطقه فارس، الله بخش نظرپور یکشنبه ۳ تیر در یک کنفرانس خبری با اشاره به قرارداشتن در هفته ی مدیریت مصرف آب گفت: امسال در فارس با ۶۵ درصد کاهش میانگین بلند مدت بارش و در شیراز با ۵۱ درصد کاهش مواجه بوده ایم.
  او میزان بارش امسال در شیراز را ۱۵۳ میلیمتر عنوان و با بیان اینکه سال گذشته ۳۳۵ میلی متر بارندگی در شیراز ثبت شده است، گفت: میزان مصرف منابع تجدیدپذیر آب در سال ۱۳۱۰ در ایران ۱۲ هزار مترمکعب به ازای هر نفر بود اما امروز این عدد به زیر ۲ هزار مترمکعب رسیده است.
  نظرپور با بیان اینکه میزان تولید آب در زمستان گذشته ۵۳۵۰ لیتر در ثانیه بود، گفت: پیش بینی ما برای مصرف تابستان ۶۲۴۰ لیتر بر ثانیه است، لذا ۸۹۰ لیتر بر ثانیه، یعنی حدود ۱۴ درصد کمبود داریم؛ برای تیرماه حدود ۶۰۰ هزار مترمکعب و برای مردادماه ۷۰۰ هزار مترمکعب کمبود داریم.
  او گفت: با وارد کردن ۸ حلقه چاه جدید و اضافه شدن ۹ حلقه چاه در هفته های آتی و مهندسی ۳۰ حلقه چاه موجود موفق شده ایم که ۵۷۴ لیتر بر ثانیه کمبود را مرتفع کنیم اما همچنان ۲۹۰ لیتر برثانیه با کمبود مواجه ایم و در این بخش نیازمند همراهی شهروندان هستیم.
  نظرپور با تصریح اینکه مصرف خانگی آب در شیراز حدود ۱۳۰ لیتر در روز است گفت: میانگین سرانه مصرف آب در کشور بالغ بر ۱۵۰ لیتر برثانیه است و با این توصیف، میانگین سرانه مصرف در شیراز پایین تر از کشور قرار دارد.
  او در بیان دلایل کم آبی، ضمن اشاره به عواملی نظیر خشکسالی، کمبود بارش، افزایش جمعیت و تاثیر مهاجرت بر این افزایش و نداشتن الگوی مناسب مصرف در بخش های مختلف خصوصا کشاورزی، گفت: یکی از عوامل مهم در بروز کم آبی و بحران ناشی از آن، ارزان بودن آب است.
  نظرپور با اشاره به اینکه میانگین هزینه ی آب یک خانوار در شیراز، ۹۳۰۰ تومان است، گفت: اگر بعد خانوار را ۳ نفر در نظر بگیریم، هر یک شهروند شیرازی در ماه حدود ۳۱۰۰ تومان بابت مصرف روزانه ۱۳۰ لیتر آب هزینه می کند! این عدد در مقایسه با میانگین های جهانی بسیار پایین است.
  او تصریح کرد: پایین بودن قیمت آب در حالی است که هر شهروند ایرانی برای هزینه هایی نظیر تلفن همراه و اینترنت، ماهیانه بیش از ۲۰ هزار تومان پرداخت می کند.
  نظرپور میزان آب به حساب نیامده در شبکه ی توزیع آب شیراز را حدود ۲۳ درصد اعلام و خاطرنشان کرد که میزان هدر رفت آب حدود ۱۲ درصد است حال آنکه این میزان در کشور و در مورد آب به حساب نیامده ۲۵ درصد عنوان می شود.
  مدیرعامل آبفا شیراز در عین حال یادآور شد که میزان هدر رفت آب شرب در کشورهای اروپایی و توسعه یافته حدود ۱۰ و در کشوری نظیر ژاپن ۵ درصد است.
  نظرپور در اشاره به اهمیت بهینه سازی مصرف آب در خانوارها با تاکید براینکه ۸۶ درصد از آب شرب مصرفی در شیراز مربوط به بخش خانگی و بقیه مربوط به بخش های دولتی و خدماتی و تجاری است، گفت: در تجزیه و تحلیل مصرف آب خانوارها، تنها ۱۰ درصد از آب برای مصارف شرب و خوراکی و ۹۰ درصد مابقی در غیرشرب استفاده می شود.
  نظرپور با بیان اینکه فرهنگسازی طی سالهای گذشته تاکنون در شیراز برای کاهش و بهینه سازی مصرف بسیار تاثیرگذار بوده است، گفت: این تاثیر را می توان در پایین بودن میزان سرانه مصرف آب در شیراز و در مقایسه با کشور، به عینه مشاهده کرد؛ از طرفی هدر رفت آب از ۳۴ درصد به ۲۳ درصد و میزان سرانه مصرف از ۲۸۰ لیتر به ۱۲۰ لیتر در روز کاهش یافته است.
  مدیرعامل شرکت آبفای شیراز با تصریح اینکه هم اینک برنامه ای برای جیره بندی آب در شهرستان شیراز نداریم، گفت: اگر مردم امسال در ۲ ماه آینده با بهینه سازی مصرف زمینه کاهش ۲۰ درصدی مصرف را فراهم کنند، امسال هم نوبت بندی آب نخواهیم داشت.
  نظرپور همچنین گفت: تصفیه خانه شماره ۲ شیراز و یکی از تصفیه خانه های صدرا، امسال به بهره برداری خواهد رسید و شاهد افزایش جمعیت تحت پوشش شبکه ی فاضلاب در این دو شهر خواهیم بود؛ اگرچه اکنون ۶۰ درصد جمعیت شیراز و صدرا از شبکه فاضلاب بهره مند هستند.
  مدیرعامل آبفا شیراز با اشاره به اینکه امسال یک تصفیه خانه جدید در شیراز به مناقصه خواهد رفت، گفت: طی ۴ سال آینده و با بهره برداری از این تصفیه خانه، شاهد توسعه قابل قبول شبکه ی جمع آوری فاضلاب شیراز خواهیم بود.
  انتهای پیام

  – See more at: http://www.fars-online.ir/Fa/news/30762/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA–%D9%81%D8%B9%D9%84%D8%A7-%D8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%A2%D8%A8-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85#sthash.pYQ6jw0F.dpuf

 5. کد خبر: ۱۳۶۴۹۲تعداد نظرات: ۱ نظر تاریخ انتشار: ۰۳ تیر ۱۳۹۷ – ۰۴:۱۴ کشاورزی و محیط زیست » هواشناسی میزان بارش کشور در بهار ۹۷/ کشور هنوز ۲۶ درصد کمبود بارش دارد رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به افزایش ۲۷ درصدی بارش های بهار امسال نسبت به میانگین بلندمدت کشور گفت: با وجود افزایش بارش در بسیاری استان ها طی سه ماه گذشته، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان در صدر استان های کم بارش فصل بهار قرار دارند. شعارسال: صادق ضیائیان با اشاره به وضعیت بارشی کشور طی سه ماه گذشته اظهار کرد: در طول بهار سال جاری، کل کشور ۷۰ میلی متر بارش دریافت کرده است و از آنجا که میانگین بارش بلندمدت بهار ۵۵ میلی متر است، در بهار امسال نسبت به بلندمدت ۲۷ درصد افزایش بارش را تجربه کردیم. وی ضمن مقایسه بارش بهار امسال نسبت به سال گذشته گفت: بارش بهار سال قبل ۵۲ میلی متر ثبت شده است، بنابراین بهار امسال نسبت به بهار سال قبل ۳۵ درصد افزایش بارش داشته است. استان های کم بارش در بهار ۹۷ رئیس مرکز ملی خشکسالی در ادامه استان های کم بارش کشور را طی فصل بهار برشمرد و گفت: از ابتدای فروردین ۹۷ تا پایان خرداد، استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب ۶۷، ۴۴ و ۳۶ درصد کمبود بارش داشتند، همچنین با توجه به میزان بارش ها استان های کرمان، بوشهر و فارس نیز در شمار استان های کم بارش بهار ۹۷ قرار می گیرند. به گفته ضیائیان، در بهار ۹۷ استان های اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و مازندران در وضعیت ترسالی قرار داشتند و در بقیه استان ها بارش ها بیش از نرمال ثبت شده است. ۲۱ درصد کمبود بارش کشور نسبت به سال قبل وی همچنین وضعیت بارش های کشور را از ابتدای سال زارعی جاری (از اول مهر ۹۶) تا پایان خرداد ماه بررسی کرد و گفت: طی ۹ ماه گذشته، کل کشور ۱۶۳.۷ میلی متر بارش دریافت کرده است. لازم به ذکر است؛ در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۸ میلی متر میزان بارش کشور بوده، بنابراین امسال نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارش داشته ایم. ۲۶ درصد کمبود بارش کشور نسبت به درازمدت رئیس مرکز ملی خشکسالی ادامه داد: از آنجا که میانگین بارش بلندمدت کشور از ابتدای مهر تا پایان خرداد ۲۲۱ میلی متر است؛ امسال نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد کمبود بارش را تجربه کردیم و در این بازه ۹ ماهه، سیستان و بلوچستان ۷۱ درصد و استان های هرمزگان و کرمان ۶۴ درصد کمبود بارش داشتند و از این لحاظ در صدر جدول کم بارشی کشور قرار می گیرند. ضیائیان افزود: استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، یزد، خراسان شمالی، اصفهان، خراسان جنوبی، گیلان، مرکزی، قم، لرستان، مازندران، البرز، تهران و گلستان نیز به ترتیب در فهرست استان های کم بارش از ابتدای سال زراعی تا پایان خرداد ۹۷ قرار می گیرند. در ۹ ماه گذشته تنها سه استان بارش بیش از نرمال داشتند این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: بارش ۹ ماهه گذشته در استان های قزوین، ایلام، سمنان، زنجان، همدان، کرمانشاه و اردبیل در وضعیت نرمال قرار دارد و در همین بازه، بارش استان های کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در حد بیش از نرمال بوده است. وی در پایان با اشاره به وضعیت بارشی استان تهران از ابتدای سال زراعی تا پایان بهار ۹۷، گفت: استان تهران ۲۲۰ میلی متر بارش دریافت کرده است که نسبت به بلندمدت ۱۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کمبود داشته است. شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۷ ، کدخبر: ۹۷۰۴۰۱۰۰۲۹۲ ، http://www.isna.ir

  منبع خبر : سایت خبری شعار سال

  http://shoaresal.ir/fa/news/136492/میزان-بارش-کشور-در-بهار-۹۷-کشور-هنوز-۲۶-درصد-کمبود-بارش-دارد

 6. سلام. نقشه های هشت ماهه چی شدن؟ مشکل چیه؟

 7. استاد هوا از این گرم تر میشه ؟ Neutral

 8. سلام وقت بخیر میخاستم ببینم دما و شرایط هوا در ۱۸ام مرداد در کازرون و بیشاپور ب چ شکله ؟

 9. یک مقام مسئول در سازمان هواشناسی ایران اظهارات اخیر رئیس سازمان پدافند غیرعامل پیرامون «ربودن ابر و برف از آسمان ایران» توسط کشورهای خارجی را رد کرده است.

  احد وظیفه، مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، در واکنش به اظهارات اخیر رییس پدافند غیرعامل ایران مبنی بر «ابردزدی» از ایران توسط کشورهای خارجی گفت: «نمی دانم ایشان بر چه اساسی این موضوعات را مطرح کرده است، احیانا ایشان اسناد و مدارکی در این زمینه دارند و من در جریان نیستم، اما براساس اطلاعات هواشناسی امکان اینکه کشوری برف یا ابری را بدزد، وجود ندارد.»

  آقای وظیفه به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت: «اگر ابری رطوبت کافی داشته باشد، برف و باران ایجاد می شود و در صورتی که نداشته باشد اصلا بارشی نخواهد داشت. ایران دچار خشکسالی های ممتد است و این روند جهانی است و فقط شامل ایران نیست. مطرح کردن این مباحث نه تنها مشکلی را از ما حل می کند، بلکه باعث می شود از چاره اندیشی درست منحرف شویم.»

  پیشتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران تغییرات اقلیمی اخیر در این کشور را مشکوک و نتیجه مداخله احتمالی کشورهای خارجی عنوان کرده بود.

  بیشتر بخوانید:

  ابر دزدی دلیل تازه مطرح شده برای تغییرات اقلیمی ایران

  به گزارش خبرگزاری ایسنا غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، گفته بود: «تیم های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می کنند؛ علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی نیز مواجه هستیم.» Eek!

 10. علی،شهرسبز

  فقط تغیرات اب و هوایی اسراییل نکرده بود که به لطف اخوندا کرد Grin حخح

  • خوشحالیم ک دوستای قبلی هنوزم اینجا هستن و ترک نکردن سایت رو
   بله اخوند ها همه غلطی میکنن ROTFL

 11. علی،شهرسبز

  اگر اطلاعت بارشی نیس حداقل سایت بروز کنید

 12. اصغر از بوشهر

  سلام
  لطفا کاره آخوندا نداشته باشید تا سایت را نبستن

 13. ارام شیراز

  هواشناسی گلستان شیراز به این اسم زده تو این سایت و یه شهرک گلستان دیگه فارس اقلید زده تو این سایت https://fa.weather.town/forecast/iran/fars/golestan/ این سایت هواشناسی گلستان شیراز هست

 14. ارام شیراز

  پیش بینی سی روزه وضعیت آب و هوا کشور طی ژوئیه ۲۰۱۸ (۱۰تیر لغایت ۹ مرداد ماه ۹۷)
  شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۷

  چکیده:
  بر اساس آخرین خروجی مدل برآِیند ۶ مرکز معتبر آب و هوایی جهان، طی یکماهه آینده (۱۰ تیر لغایت ۹ مرداد ۹۷)بر روی منطقه اروپا با استقرار پشته پر ارتفاع لایه تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال تا ۱۰+ هکتوپاسکال ارتفاع لایه تراز میانی بالاتر از حد هنجار بلند مدت می باشد که این پشته پر ارتفاع دریا کاسپین و مناطق غربی کشور را نیز تحت پوشش قرار خواهد داد.
  با تشدید پر ارتفاع و افزایش ضخامت جو الگوهای دمایی به صورت گرمتر از حد نرمال بلند مدت بر روی بیشتر مناطق کشور (بخصوص نیمه غربی – شمالی) خودنمایی خواهد کرد.
  با توجه به الگوی آرایش تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال طی یکماهه آینده مقادیر بارندگی بر روی نوار ساحلی دریا خزر و مناطقی از شمال غرب کشور کمتر از حد نرمال بلند مدت پیش بینی می شود.
  بارندگی ها در منطقه موسمی جنوب شرق کشور عمدتاً در محدوده حد هنجار پیش بینی می شود.

  خروجی مدل چندگانه مراکز آب و هوایی معتبر جهانی نشان می دهد میزان بارش تابستان سطح کشور که سهم ناچیز (در بیشتر مناطق ۰ میلی متر) از بارندگی سالانه را به خود اختصاص می دهد در محدوده رنج نرمال واقع می باشد. در نواحی شمال غرب و نوار ساحلی دریا خزر مقادیر بارندگی نرمال و کمتر از حد نرمال بلند مدت می باشد که احتمال وقوع این بیهنجاری منفی بارندگی تا ۶۰ % برآورد می گردد.

  در سایر مناطق نیمه شمالی کشور از جمله استان های واقع در دامنه های رشته کوه البرز احتمال رخداد بیهنجاری بارش حدودا ۵۰ % برآورد می گردد. در منطقه موسمی جنوب شرق بارندگی ها عمدتاً در حد هنجار می باشد و احتمال رخداد آن حدودا تا ۶۰ % پیش بینی می شود.

  سیمای میانگین دما هوا طی ماه ژوئیه ۲۰۱۸ بصورت استقرار هوای گرمتر از نرمال بر روی نیمه غربی – شمالی کشور می باشد که بر اساس برآیند مدل های معتبر جهانی در حدود ۰٫۵ درجه کلوین (سلسیوس) دما در این مناطق بالاتر از حد نرمال بلند می باشد. احتمال رخداد این بیهنجاری مثبت دمایی در بسیار از مناطق تا ۶۰ % می باشد. بر روی جنوب غرب کشور بیهنجاری مثبت دمایی به ۰٫۵ الی ۱ درجه سلسیوس در مناطقی از استان خوزستان پیش بینی می شود که احتمال رخداد آن تا ۸۰ % بالغ می شود.

  در سایر مناطق کشور فرکانس آنومالی مثبت دمایی نسبت به مناطق غربی – شمالی کشور پایین تر می باشد. در مناطقی از نیمه شرقی و جنوب شرقی کشور محدوده رنج متوسط دمایی در الگوی میانگین دما ماه ژوئیه ۲۰۱۸ به چشم می خورد که در نواحی ساحلی موسمی جنوب شرق حتی تا ۵۰ % بی هنجاری منفی (کمتر از نرمال) پیش بینی می شود.

  الگوی های دما و بارش از منظر مدل معتبر ECMWF؛

  بر اساس داده های حاصل از مدل معتبر ECM طی یکماهه ژوئیه ۲۰۱۸ مقادیر بارندگی بر روی نوار شمالی کشور کمتر از حد هنجار بلند مدت پیش بینی می شود. استان های واقع در شمال غرب، سواحل دریا خزر و مناطق مرتفع در ارتباط با رشته کوه های البرز طی این مدت از بارندگی ها کمتر از حد عادی این موقع از سال برخوردار خواهند بود.

  این بی هنجاری بخصوص در نوار ساحلی دریا خزر بارزتر می باشد و به ۱ الی ۳ اینچ (۲۵ الی ۷۵ میلی متر) طی ماه ژوئیه بالغ می گردد.

  میانگین دما هوا در بخش وسیعی از نیمه غربی _ شمالی کشور گرمتر از حد نرمال بلند مدت پیش بینی می شود که بیشترین بی هنجاری از آن منطقه شمال غرب کشور برای استان های واقع در دامنه های غربی رشته کوه البرز و شمال غرب کشور می باشد که میزان بیهنجاری آن نسبت به حدود نرمال به ۳ الی ۴ درجه سلسیوس می رسد. این میزان برای منطقه غرب و جنوب غرب کشور بین ۱الی ۲٫۵ درجه و در سواحل دریا خزر تا ۲ درجه سلسیوس فراتر از حد نرمال پیش بینی می شود.

  در نقطه مقابل بر روی مناطق داخلی واقع در مرکز، بخش هایی از شرق، جنوب شرق و نواحی مرتبط با دامنه های جنوبی – جنوبشرقی زاگرس متوسط دما هوا طی ژوئیه ۲۰۱۸ کمتر از حد نرمال بلند مدت پیش بینی می شود که بیشترین میزان آن بر روی مناطقی از کرمان، یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان می باشد.

  الگوی های دما و بارش از منظر مدل معتبر CFSv2.0؛

  بر اساس خروجی مدل جی اف اس نسخه دو، بارندگی بر روی سرتاسر عرض های معتدله بالاتر از ۴۵ درجه شمالی به سبب رخداد الگوی پشته پر ارتفاع بر روی اروپا به کمتر از حدنرمال بلند مدت تقلیل می یابد. این شرایط که بر اساس میانگین اسمبل ده روزه مدل CFS v2.0 پیش بینی شده ست، اسمبل یکروزه نیز آن را تائید می نماید. بنابر این قطعیت در وقوع این پیش بینی بالاتر خواهد بود. بر روی آب های شرقی دریا عرب منطقه ای با بارش های بالاتر از حد نرمال بلند مدت در هر دو اسمبل (ده و یکروزه) پیش بینی می شود که ناشی از ریزش های بالاتر از حد نرمال بر روی آب های غرب هند و کوه های غات غربی طی موسمی ژوئیه ۲۰۱۸ می باشد.

  گرچه بر روی سواحل دریا خزر طی اسمبل یکروزه مقادیر بارش نرمال با بی هنجاری مثبت در کرانه های غربی (گیلان) پیش بینی شده اما به سبب عدم تکرار آن در اسمبل ده روز قطعیت در وقوع آن پایین ست.

  طی غالب مناطق کشور مقادیر بارش بر اساس خروجی مدل مذکور بروی رنج متوسط (۶٫۲+- میلی متر) واقع می باشد.

  از الگوی های ترسیم شده مدل CFS v2.0 می توان برداشت نمود که طی ژوئیه ۲۰۱۸ فرارفت توده هوای گرم از بخش های جنوبی به روی فلات ایران تا حوزه دریا کاسپین و آسیا میانه گسترش خواهد یافت. این الگوی گرمتر از نرمال حتی در اسمبل یکروزه مدل تشدید شده ست. بنابر این قطعیت در وقوع آن بالاتر خواهد بود. بطور کلی میزان آنومالی مثبت دما هوا بر روی بخش نیمه غربی – شمالی کشور بیش از سایر مناطق می باشد.بدین ترتیب وقوع بی هنجاری های گرمایی در این مناطق طی یکماهه آینده فراوانی خواهد داشت.

  بالعکس وقوع موج گرمایی در نیمه شرقی و جنوب شرقی کشور از فرکانس پایین تری برخوردار می باشد و قطعیت آن در نیمه شرقی کشور کمتر می باشد. مناطقی از دامنه های جنوب شرقی زاگرس ، مناطق نزدیک سواحل جنوبشرقی – جنوب و بخش هایی از مرکز کشور طی هر دو اسمبل سیمای دما هوا خنکتر از حد نرمال را طی ژوئیه ۲۰۱۸ نشان می دهند.

  برچسب ها: پیش بینی دما، پیش بینی آب و هوا، پیش بینی ژوئیه ۲۰۱۸، پیشبینی الگوی آب و هوا، پیش بینی بارش ژوئیه ۲۰۱۸، پیش بینی دما ژوئیه ۲۰۱۸، پیش بینی یکماهه آب و هوا، موسمی ژوئیه ۲۰۱۸ http://iranclimate.ir/1397/04/09/post-350/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%B7%DB%8C-%DA%98%D9%88%D8%A6%DB%8C%D9%87-2018-11%D8%AA%DB%8C%D8%B1-%D9%84%D8%BA%D8%A7%DB%8C%D8%AA-10-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87-97- http://iranclimate.ir/1397/04/18/post-351/%D9%85%D9%88%D8%AC-%DA%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7-%DA%A9%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%AA-

امکان ثبت بیش از 5 دیدگاه در هر ۲۴ ساعت در قسمت پرسش و پاسخ وجود ندارد. این تصمیم به منظور ارسال پیامهای مفید و قابل ذکر توسط کاربران صورت گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلکها کلیک کنید تا در متن قرار بگیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette