پرسش و پاسخ

آخرین پیامهای سایر قسمتهای سایت

1282810036_ee
این بخش جهت ارتباط هر چه بهتر با سایت و ، سؤالات ، درخواستها ، پیشنهادات ، انتقادات و همچنین بحث و بررسی های هواشناسی  راه اندازی شده ، و امید می رود با همکاری دوستان  از ارسال سوال در قسمت نظرات در مطالب سایت  و سردرگمی در سایت جهت دریافت پاسخ جلوگیری شود ، دوستان میتوانند پس از تایید اولین ارسال خود توسط مدیران سایت ،  با دیگر دوستان ، همشهریان و کارشناسان به بحث و گفتگو بپردازند.

 

قوانین ارسال سوال یا مطلب :

۱- از این پس در قسمت پرسش و پاسخ هر فرد فقط میتوانید روزانه حداکثر ۳ ارسال داشته باشد بیش از سه ارسال در روز توسط یک نفر فقط در قسمت گزارشات و دیدبانی امکان پذیر است. لازم به ذکر است بیش از سه ارسال در روز توسط ربات سایت مستقیما پاک خواهد شد.

این قابلیت در تمامی قسمتهای سایت به جز بخش دیدبانی و گزارشات از تاریخ ۱۸ بهمن ۹۵  فعال میباشد.

۲- تمامی افرادی که نظرات خود ار در این قسمت ارسال میکنند به مدت ۵ دقیقه زمان دارند تا در صورت وجود هر گونه اشتباه در متن ارسالی خود آن را ویرایش کنند

۳- برای ارسال تصویر کافیست وارد سایت http://picofile.com/ شده و تصویر خود را از گوشی یا پی سی انتخاب کرده و آدرس تصویر مربوطه را در هر کجا از نوشته ی خود که مایلید کپی کنید. پس از زدن گزینه ارسال دیدگاه ، به جای لینک ارسالی تصویر مربوطه نمایش داده میشود.

۴- از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۵ ، تصاویر ارسالی شما مستقیما بارگذاری نخواهد شد تا از مصرف پهنای باند اینترنت کاربران سایت به صورت بهینه استفاده شود و از هزینه های اضافی برای اینترنت کاربران جلوگیری شود. از این پس فقط در صورت زدن گزینه نمایش تصویر ارسالی توسط کاربران ، تصویر بارگذاری میشود.

۵- بحث های خارح از هواشناسی و محیط زیست ، در این قسمت بدون اطلاع قبلی پاک خواهند شد.

۶- جهت لایک کردن مطالب سایر دوستان میبایست ابتدا در سایت ثبت نام کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۶,۸۵۷ دیدگاه

 1. سلام آقا محسن از عشایر فارس

  منطقه شما سه شنبه بارش شدید داره. تا چندین روز بعدش هم جسته گریخته بارش هست

 2. ارام شیراز

  تاریخ: ۰۸:۰۴ – ۱۳۹۷/۰۸/۱۴کدخبر: ۱۳۹۷۰۸۱۳۰۰۰۸۷۶http://fna.ir/bplpa4
  رئیس پیش آگاهی جوی هواشناسی فارس خبرداد
  بارش باران در نواحی شمالی و مرکزی فارس
  رئیس اداره پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و اقلیمی اداره کل هواشناسی فارس گفت: بارش باران و رگبار عصر دوشنبه در نواحی شمالی و مرکزی فارس آغاز می شود.

  فرید اسماعیل زاده امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: ورود سامانه بارشی در مناطق غربی کشور ناپایداری هایی به صورت بارش باران، رگبار و رعدوبرق در نواحی شمالی و مرکزی استان فارس به ویژه شمال غربی به همراه دارد.

  وی با اشاره به اینکه بارش باران و رگبار عصر دوشنبه در نواحی شمالی و مرکزی فارس آغاز می شود، خاطرنشان کرد: سامانه بارشی دراستان فارس تا اوایل صبح چهارشنبه در سطح فارس فعال بوده و به تدریج با عبور از آسمان استان شاهد کاهش دما هستیم.

  رئیس اداره پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و اقلیمی اداره کل هواشناسی فارس افزود: تاکنون میزان بارندگی دراستان فارس ۱۰٫۸ میلی متر بوده که داراب با ۴۰٫۲ میلی متر بیشترین میزان بارندگی را دراستان فارس داشته است.

  اسماعیل زاده بیان داشت: مسافرانی که قصد سفر به مناطق مرکزی و شمالی دارند برای مقابله با هرگونه خطر احتمالی به نکات ایمنی هنگام سفر توجه کنند. http://fars.farsnews.com/news/13970813000876

 3. تاریخ: ۱۰:۰۹ – ۱۳۹۷/۰۷/۲۶کدخبر: ۱۳۹۷۰۶۱۸۰۰۰۲۶۰http://fna.ir/bofw6c
  رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی دانشگاه شیراز:
  پیش بینی بلندمدت هواشناسی مصداق علمی ندارد/ آبان ماه بارانی در فارس
  رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز گفت: پیش بینی شرایط آب و هوایی در طولانی مدت مصداق علمی ندارد.

  محمد جعفر ناظم السادات امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در شیراز با اشاره به پیام هایی که در فضای مجازی مبنی بر پایان دوره خشکسالی در کشور منتشر شده است، اظهار داشت: پیش بینی شرایط آب و هوایی در طولانی مدت مصداق علمی ندارد.

  وی افزود: در این خبر تغییر فاز اقیانوس اطلس از فازی به فاز دیگر عامل اصلی و موثر پایان خشکسالی ۲۰ ساله در کشور عنوان می شود که باید گفت تغییر فاز این اقیانوس به تنهایی نمی تواند عامل تغییر اقلیمی باشد و تغییر شرایط در اقیانوس های اطلس، هند و آرام به صورت جمعی می تواند منجر به ایجاد ترسالی شود.

  رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز از سوی دیگر یک دوره خشکسالی ۲۰ ساله را در تمام کشور حاکم ندانست و بیان کرد: در ۲۰ سال گذشته روند به این صورت نبوده است که در تمام نقاط کشور میزان بارش و خشکسالی مشابه بوده باشد.

  بارندگی دستخوش عوامل متعدد

  ناظم السادات، بارندگی را دستخوش و تحت تاثیر عوامل متعدد عنوان کرد و گفت: در ۱۰ سال اخیر با کمبود بارش مواجه بوده ایم اما در همین دوره در برخی نقاط و برخی سال ها شاهد بارش خوبی نیز بودیم.

  وی ادامه داد: پیش بینی بارش به صورت سالانه دشوار است و در استان فارس هم در شهرستان های مختلف، تنوع آب و هوایی وجود دارد که با یک پیش بینی نمی توان بارش در کل استان را تخمین زد.

  این مقام مسوول دانشگاه شیراز همچنین پیش بینی بارش برای پاییز و زمستان را نیز متفاوت دانست و اضافه کرد: ممکن است حتی در ماه های پاییز تفاوت بارش وجود داشته باشد و پیش بینی باید با در نظر گرفتن اهداف کاربردی آن به صورت یک کالای تجاری دربیاید.

  ناظم السادات تاکید کرد: پیش بینی برای کشاورزی، کنترل سیلاب، ذخیره آب بارش در سد و … متفاوت است و کاربردهای متفاوتی نیز دارد.

  بارش در جنوب غرب کشور

  رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به وضعیت اتمسفر زمین در شرایط کنونی عنوان کرد: به نظر می رسد با این شرایط میزان بارندگی در جنوب غرب کشور بیشتر از حد میانگین باشد.

  وی ادامه داد: اما لازم است تا این پیش بینی ها به صورت ماهانه تکرار شود که با این وضعیت به نظر نمی رسد شیراز در مهرماه بارشی داشته باشد اما برای آبان ماه امیدوارتریم.

  ناظم السادات اضافه کرد: به این ترتیب لازم است تا شهروندان همواره صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیرند و با اتکاء به پیام های فضای مجازی آب را هدر ندهند.

  کنترل سیلاب

  این مقام مسوول با ذکر وضعیتی که در پی بارش در نیمه شهریورماه جاری در خیابان های شیراز پیش آمد، اظهار کرد: متاسفانه در سال های اخیر شاهد بارش چندانی در استان نبوده ایم و کارهایی هم برای مهار و کنترل کردن سیلاب در این سال ها انجام نشده است.

  ناظم السادات افزود: لازم بود که در این سال ها درختکاری، جنگل کاری و بوته کاری انجام می شد که متاسفانه کار چندانی در این حوزه به انجام نرسیده و مساحت جنگل های کشور نیز به سرعت کاهش یافته است.

  وی تصریح کرد: این وضعیت علاوه بر اینکه احتمال بارش را کاهش می دهد، باعث می شود تا اگر بارشی هم رخ دهد به صورت سیلاب از دسترس خارج شود.

  ناظم السادات تاکید کرد: برای ذخیره آب باران باید اقدام به کشت گونه های مقاوم کنیم و شهروندان بهره وری آب را در اولویت زندگی خود قرار دهند.

  رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز به شهروندان توصیه کرد: اگر بارش خوبی امسال داشته باشیم شهروندان باید با مدیریت خود، آب حاصل از آن را به باغچه ها هدایت کنند و اجازه ندهند تا راهی جوی شود و از دست برود.

  وی اضافه کرد: باغداران و کشاورزان نیز می توانند آب بارش را تا جایی که زیان بخش نباشد به زمین زراعی و باغی خود هدایت کنند تا سفره های آب زیرزمینی نیز از این بارش بهره مند شوند. http://fars.farsnews.com/news/13970618000260

 4. کد خبر: ۲۲۷۰۴۱۱تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ – ۱۰:۵۴
  فارس » اجتماعی
  مدیریت بحران استانداری فارس هشدار داد:
  احتمال آب گرفتگی معابر و طغیان رودخانه های فارس
  مدیریت بحران استانداری فارس از عشایر و دامداران خواست از رفت و آمد و چرای دام در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند.

  احتمال آب گرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها در فارسگزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس، مدیرکل مدیریت بحران استان فارس گفت: بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی ورود سامانه بارشی از عصر امروز به استان و پایداری آن تا صبح چهارشنبه شانزدهم آبان ، موجب وزش باد نسبتا شدید، رعد و برق، بارش باران در مناطق شمالی، مرکزی و شمال غربی استان و بارش برف در ارتفاعات نواحی شمالی خواهد شد.
  رحیم آزادی افزود: با توجه به وقوع بارش های رگباری در این نواحی، احتمال آبگرفتگی معابر ، جاری شدن روان آب و سیلاب و لغزندگی جاده ها و اختلال در عبور و مرور خودرو ها وجود دارد.
  وی از روستاییان، کشاورزان، عشایر و دامداران خواست از رفت و آمد و چرای دام در حاشیه رودخانه ها، سدها، مسیل ها و ارتفاعات و مناطق کوهستانی خودداری کنند.

 5. علی از سیاخ دارنگون

  سلام دوستان
  ان شالله که اوقات خوب و خوشی داشته باشید
  Rain Thunder

  • سلام و عرض ادب .نقشه ها که بسیار امیدوار کننده هستند .آن شکرالله که صد در صد به وقوع بپیوندد .منطقه ما کودیان. ( بالاتر از قلات ) هستیم .دوستان اگر تحلیلی دارند لطفا بفرمایید .ممنون و سپاسگزار. البته اگر استاد هم حداقل یکه اظهار نظری بفرمایند مایه بسی خوشحالی است .

  • سلام و خیر مقدم
   ۸-)
   Thunder Rain Cloudy Thunder Thunder Rain Cloudy Thunder Thunder Thunder

 6. این نقشه تجمع ده روز آینده برفو نشون میده میبینید که هفته آینده موجی که با هوای سردی که وارد کشور میشه باعث برف میشه البته از موج فعلی هم تا چخارشنبه بعضی مناطق برفی میشه.

 7. نقشه برف ده روز آینده رو ببینید.پاییز خیلی خوب داره پیش میره.برف گسترده در آبان ماه در کشور!

 8. پیش بینی “بارش سنگین برف” در هفته آینده
  پروفسور اردکانی؛ پیشکسوت سازمان هواشناسی کشور با اعلام ورود توده هوای سردی از طرف شمال سیبری به کشورمان در هفته آینده، برای برخی نواحی کشور، “بارش سنگین برف” پیش بینی کرد.
  ۱۵ آبان ۱۳۹۷ – ۰۹:۳۸ اجتماعی محیط زیست سفر نظرات
  پیش بینی "بارش سنگین برف" در هفته آینده
  پروفسور حسین اردکانی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا در پیش بینی وضعیت جوی کشور در هفته آینده اظهار کرد: توده هوای سردی از طرف شمال سیبری در امتداد سلسله کوه های اورال به طرف کشورمان، دریای خزر و شمال شرق کشور در حرکت است.

  وی ادامه داد: پیش بینی می شود در هفته آتی از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۷ تمام نواحی شرق ایران و سواحل دریای خزر و استانهای آذربایجان شرقی و غربی تحت تأثیر این توده هوای سرد قرار خواهد گرفت و در ارتفاعات ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا شاهد بارش “برف” خواهیم بود.

  این پیشکسوت سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: این توده هوای سرد که از طرف شمال سیبری در حال حرکت به سمت کشورمان است به تدریج به طرف مرکز و شرق و سپس جنوب کشور با شدت کمتر نفوذ خواهد کرد.

  پروفسور اردکانی ضمن هشدار به باغداران نواحی شمالی کشور خواستار در نظر گرفتن و اجرای تدابیر و اقدامات لازم و ضروری از سوی مسئولان شهری و راه و ترابری کشور شد. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/08/15/1870037/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D9%81-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87?ref=khabarfarsi

 9. ارام شیراز

  با سلام اینجا از ۱۰:۴۵ صبح تا الان داره عالی و تند میباره شمال غرب شیراز گلستان

 10. کد خبر: ۶۳۹۵۵۰تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ – ۱۰:۱۲
  اخبار >> اجتماعی
  بارش های شدید در راه
  رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف و باران و مه گرفتگی در بیشتر محورهای ارتباطی کشور خبر داد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  سرهنگ «نادر رحمانی» اظهار داشت: در استان آذربایجان غربی محورهای محور شاهین دژ – تکاب محدوده گردنه مایین بلاغ و استان زنجان محور زنجان – طارم و قلی کندی بارش باران گزارش شده است.

  وی ادامه داد: در استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، کردستان، گیلان، مرکزی، خوزستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و همدان در اکثر محورها و ارتفاعات محورهای کرج – چالوس و هراز بارش باران مشاهده می شود؛ همچنین در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و گیلان محور آستارا، اردبیل محدوده گردنه حیران گزارش شده است.

  سرهنگ رحمانی درباره ترافیک در راه های کشور گفت: در محور جنوب به شمال کرج – چالوس از ابتدای محور تا کیلومتر پنج – نیمه سنگین – طول محور پرحجم و روان، جنوب به شمال محور هراز – طول محور پر حجم و روان، باند جنوبی آزادراه کرج – قزوین محدوده پایانه شهید کلانتری تا پل کلاک و محدوده گرم دره نیمه سنگین است.

  بارش ها شدت می گیرد / احتمال آبگرفتگی در برخی استان ها

  بنابر اعلام سازمان هواشناسی، امروز علاوه بر تداوم بارش ها ، شدت بارش ها را نیز در نیمه دوم غربی و نوار شمالی کشور پیش رو خواهیم داشت.
  در بخش هایی از مرکز و دامنه های جنوبی البرز در واقع مناطقی از دامنه های جنوبی آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان ، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز ، تهران ، سمنان ، قم ، مرکزی ، غرب اصفهان، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، کرمانشاه، فارس و بوشهر، رعد و برق و وزش بادهای شدید موقتی پیش بینی می شود.

  سیلاب و آبگرفتگی در بخش هایی از استان کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر ، لرستان، چهارمحال و بختیاری و بخش هایی از فارس پیش بینی می شود.
  فردا چهارشنبه هم بارش ها علاوه بر گیلان و مازندران و گلستان به خراسان شمالی هم می رسد.
  در دامنه جنوبی البرز مانند زنجان، البرز و تهران فردا، به شکل پراکنده بارندگی داریم و بخش غربی و جنوب غربی و دامنه های زاگرس از جمله چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، همدان، استان مرکزی ، خوزستان و بخش هایی از بوشهر و فارس نیز در ساعاتی با بارش همراه خواهد بود.
  جاده های کوهستانی شمال غرب مه آلود خواهد بود و در استان های ساحلی خزر فردا کاهش دمای هوا تا ۳ تا ۶ درجه انتظار داریم.
  آب های خلیج فارس بویژه بخش های شمالی امروز مواج و متلاطم خواهد بود و ارتفاع موج یک و نیم تا دو متر می رسد ضمن اینکه دریای خزر نیز امروز مواج و متلاطم پیش بینی شده است.

  تعطیلی مدارس برخی مناطق بوشهر، خوزستان و لرستان

  در این حال، بارش شدید باران و ناپایداری هوا مدارس برخی مناطق بوشهر، خوزستان و لرستان را به تعطیلی کشاند.
  در پی باران شدید و احتمال وقوع سیلاب مدارس نوبت صبح گناوه و دیلم در شمال استان بوشهر تعطیل شد.
  در استان خوزستان هم مدارس نوبت صبح شهرهای هویزه، دشت آزادگان، ماهشهر، بندرامام خمینی، امیدیه، هندیجان و رامشیر برای نوبت صبح تعطیل اعلام شده است.
  باران در شهرهای مختلف استان خوزستان از روز گذشته آغاز شده و شدت بارندگی بامداد امروز باعث آبگرفتگی معابر در اغلب شهرهای استان خوزستان شده است.
  در استان لرستان هم مدارس نوبت صبح شهرستان پلدختر به دلیل بارش شدید باران تعطیل است.
  http://www.irinn.ir/fa/news/639550/%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87

 11. درود بر همه ی دوستان
  استاد حقیقت داره روز یکشنبه هفته اینده قراره سیل بیاد برا کازرون؟
  لطفا بیا یه نظر بده استاد

 12. ارام شیراز

  http://www.iranclimate.ir/category/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D9%88%D8%A7/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%81%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7 چشم انداز بسیار امید بخش سرویس آب و هوای weathertrends360 زمستان پیشرو منطقه
  جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۰

  چشم انداز زمستان پیشرو از برونداد مدل ECMWF که گرافیک آن را سرویس آب وهوایی weathertrends360 تنظیم نموده ست را مشاهده کردم. واقع مسرت بخش بود.!!

  همانطور که در نقشه چشم انداز ذیل مشاهده می گردد، بارندگی در بیشتر مناطق کشور در محدوده بسیار پر بارش (Much Wetter) واقع می باشد، تنها در بخش شمال غربی، نواحی از استان های ساحلی دریا خزر و مناطقی از شمال شرق کشور کمی گرایش به خشکتر از وضعیت عادی را نشان می دهد.

  با توجه به مقادیر % نرمال های بارش در استان های واقع در جنوب غرب، نواحی از مرکز، جنوب و شرق کشور به نظر می رسد الگوی بارندگی اصطلاحاً “زمستان جنوبی” باشد.

  از نظر دمایی ایران ما یکدست آبی رنگ به نمایش درآمد ست !؟؟ یعنی میانگین دمای فصل زمستان طی سه ماهه آن گرایش به سردتر از وضعیت نرمال بلند مدت را نشان می دهد. این شرایط دمایی نشان دهنده فعالیت بیش از نرمال زبانه های توده هوای پرفشار شمالی (سیبری یا پرفشارهای مهاجر غربی) در همسویی با سیکلون های سرد را نشان می دهد.
  اولین چیزی که بچشم می خورد الگوهای فاز مثبت (+) اقیانوس آرام – آمریکای شمالی (PNA) با فروبار (کمفشار) عمیق آلئوشن (Aleutian) ، پشته پر ارتفاع در سرتاسر شمال غرب آمریکای شمالی از جمله آلاسکا و تراف کم ارتفاع در جنوب شرق ایالات متحده است. مدل ECMWF همچنین یک NAO شبه منفی را با قطب جنوبی یا مرکز فعالیتی که به طور کلاسیک نسبت به قطب شمال نشان می دهد، پیش بینی می کند.

  ویژگی دیگری که باید در این چشم انداز به آن توجه داشت، رخداد بلاکینگ جریانات جوی در عرض جغرافیایی بالا است. یک مرکز بلاکینگ در نزدیکی آلاسکا و مرکز دوم در نزدیکی اسکاندیناوی وجود دارد که از شرق به دریاهای بارنتس-کارا گسترش می یابد. مدلECMWF که فاز منفی NAO را پیش بینی کرده ست، این بلاک به گرینلند نزدیک خواهد بود. اگر پیش بینی ECMWF درست باشد و بلاکینگ در نزدیکی اسکاندیناوی ایجاد می شود، این شرایط برای اروپا به عنوان NAO منفی کلاسیک محسوب نمی گردد، بلکه به جای آن، هجوم هوای سرد به سمت آسیا را به دنبال خواهد داشت. نکته دیگر که باید به آن توجه داشت بلاکینگ عرض جغرافیایی بالا در نزدیکی اسکاندیناوی و دریای بارنتس-کارا همراه با فروبار (کمفشار) عمیق آلئوشن است که برآیند این شرایط برای انتقال انرژی از تروپوسفر به استراتوسفر و در نتیجه ایجاد اختلال در ورتکس قطبی ایده آل به نظر می رسد. در حال حاضر نمیتوان با اطمینان گفت که پیش بینی ECMWF نتیجه از اختلال ورتکس قطبی است، اما به شدت یکی از انواع آن را پیشنهاد می نماید. در صورت رخداد اختلال در ورتکس قطبی، میتوان انتظار رخداد یک NAO منفی کلاسیک را داشت.

  پیش بینی شده دو مرکز بلاکینگ عرض بالا تصادفا همگی در مناطقی قرار گرفته اند که در آنها بیشترین ناهنجاری های منفی مساحت پوشش یخ دریاچه احتمالا طی زمستان پیشرو در نزدیکی دریاهای برینگ و چوچهای و دریاهای بارنتس-کارا رخ می دهد. منطقه با کوچکترین ارتفاع مثبت نسبت به نرمال نزدیک به گرینلند است که در آن میزان مساحت پوشش یخ دریاچه نزدیک ترین میزان به مقادیر نرمال را داراست. آیا الگوی بلاکینگ/ پشتهعرض های بالا در تروپوسفری میانی، توسط کاهش یخ دریاچه هدایت می گردد؟ اگر نتیجه بگیریم که یخ دریاچه دلیل بلاک شدن عرض جغرافیایی بالا است، قطعا منجر به آزاد شدن هوا قطب شمال به سمت عرض های میانه می شود. با این حال، بیشتر مطالعات مدل سازی نشان می دهد که کاهش یخ دریا، نمی تواند آب و هوای سرد را در عرض های میانه هدایت نماید. با این حال پیش بینی شده PNA مثبت می تواند وابسته به El Niño آرام مرکزی باشد.

  نتیجه: با توجه به چشم انداز وقوع النینو مرکزی (بهتر ست بگوئیم هیبرید)، تقویت کمفشار آلئوشن، وجود پشته پر ارتفاع بر روی عرض های جغرافیایی بالا اوراسیا و بالاخره مسیر جریانات توده های آب و هوایی به روی عرض های پایین تر اقیانوس اطلس شمالی به نظر می رسد شرایط برای تاثیر گذاری توده های بارشزا غربی بر روی منطقه و کشور طی فصل زمستان پیشرو مهیا باشد. الگوهای نابهنجاری فشار سطح دریا که به صورت نرمال بر روی حوزه مدیترانه، دریا سرخ و عربستان و آنومالی بالاتر از حد نرمال بر روی اقیانوس هند، آسیا مرکزی و جنوبی می باشد، الگوی گرادیان (شیب) فشاری را جهت جبهه زائی در منطقه نسبتا مناسب نشان می دهد.

  وجود پرفشار عرض های بالاتر به ایجاد شارش های سرد شمالی به درون منطقه کمک مینماید که از همه مهمتر قوی تر از نرمال بودن زبانه های توده هوای پرفشار آسیا (سیبری) طی زمستان امسال می باشد.

  باید منتظر اطلاعات جدیدتر در خصوص آپدیت الگوهای معتبر جهانی در طی هفته ها و حتی ماه های پیشرو باشیم…

 13. سلام
  استاد بیا یه صحبتی کن بیااااااااا
  استاد میزان بارندگی کازرون چقد بوده تا الان؟
  داخل هفته جدید بارون داریم ،روز یکشنبه؟

 14. شیرن کازرون...💓💓

  دوستان کسی خبر داره از هواشناسی اسرائیل در مورد بارندگی در استان فارس،(ترجیحا کازرون) در پاییز و زمستان؟
  لطفا کسی ی چیزی میدونه خبر بده
  ممنونم

 15. برای استان هایی که دربین غرب وشمالغرب قراردارند،بارش سنگین تانیمه سنگین پیش بینی میشود.

 16. محمدقاسمی ازمبارکه(اصفهان)

  شمال غرب:بارش هاادامه دارولی باکاهش ابرمواجه خواهندشد.
  جنوب غرب:دراین مناطق هم تاحدی بارش پیش بینی میشودولی باکاهش(نسبی) ابرروبرومیشوند.درسایرنقاط کشورهم پدیده ی جوی خاصی رونخواهیم داشت.

 17. محمدقاسمی ازمبارکه(اصفهان)

  شمال غرب:بارش هاادامه دارولی باکاهش ابرمواجه خواهندشد.

 18. سلام .دیگه خبری از استاد نیست . البته آرام حقیقتا به نظرم سه سال است که در گروه فعالیت دارند .اطلاعات و مطالعه ایشان در زمینه هواشناسی خوبه . سال گذشته در ارتباط با آرام کم لطفی شد ولی ایستادند و علاقه خود را به هواشناسی ثابت کردند . از آرام میخواهم که نسبت به پیش بینی و خبرهایی هواشناسی و در حد امکان نسبت به جواب دوستان در حد اطلاعاتشان جواب بدهند .ضمنا الان ساعت ۱۲/۵ شب شیراز (تاچارا ) محل مسکونی بنده بارش خوبی در جریان است .شاد و خرم و بارانی باشید .

 19. سلام دوستان امروز کازرون بارش داره یا نه

 20. سلام دوستان
  انشاءالله در هفته های آینده استانهای فارس بوشهر شانس بارندگی بیشتری دارند
  خدا کنه الگوها تغییر نکنه وشاهد یه پاییز دلچسب باشیم

 21. 🚨🌧مدل ۱۶ روزه آمریکا و اوج بارندگی هایی که بر روی سه استان بوشهر ، خوزستان و فارس قرار دارد البته هرمزگان ، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد نیز بارش های بسیار شدیذ دریافت خواهند نمود.
  🔻هشدار//اوج بارش ها در بوشهر و فارس خواهد بود، اینبار جنوب بوشهر و جنوب فارس نیز منتظر بارش های بسیار شدید باشند.
  🔴اطلاع رسانی شود
  🔻با آینه جنوب به روز باشید
  🆔 https://telegram.me/joinchat/AfVheEC77uaVi-_m3S4SuA

  • دوست عزیز میشه یه توضیحی بدید در این مورد و طریقه استفاده اش بگید که چطور میتونیم ازش استفاده کنیم

   • ارام شیراز

    برید سایت ودرانلاین قسمت لوکیشن استانتون رو وارد کنید بعدش منطقتون رو سرچ کنید براتون میاد

 22. ارام خانم طریقه استفاده این سایتی که گذاشتید چجوریه؟
  لطفا یکم بگید تا ماهم یاد بگیریم

 23. سلام .دیگه منتظر استاد نیستیم. آرام خبرهایی خوبی جمع آوری میکند که جای تشکر دارد
  امروز صبح شیراز ( منطقه تاچارا ) که ما هستیم بارش بد نبود .کودیان هم نم برفی زد ولی پایدار نبود .به امید هفته ای پر بارش.

امکان ثبت بیش از 10 دیدگاه در هر ۲۴ ساعت در قسمت پرسش و پاسخ وجود ندارد. این تصمیم به منظور ارسال پیامهای مفید و قابل ذکر توسط کاربران صورت گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلکها کلیک کنید تا در متن قرار بگیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.