پرسش و پاسخ

آخرین پیامهای سایر قسمتهای سایت

1282810036_ee
این بخش جهت ارتباط هر چه بهتر با سایت و ، سؤالات ، درخواستها ، پیشنهادات ، انتقادات و همچنین بحث و بررسی های هواشناسی  راه اندازی شده ، و امید می رود با همکاری دوستان  از ارسال سوال در قسمت نظرات در مطالب سایت  و سردرگمی در سایت جهت دریافت پاسخ جلوگیری شود ، دوستان میتوانند پس از تایید اولین ارسال خود توسط مدیران سایت ،  با دیگر دوستان ، همشهریان و کارشناسان به بحث و گفتگو بپردازند.

 

قوانین ارسال سوال یا مطلب :

۱- از این پس در قسمت پرسش و پاسخ هر فرد فقط میتوانید روزانه حداکثر ۳ ارسال داشته باشد بیش از سه ارسال در روز توسط یک نفر فقط در قسمت گزارشات و دیدبانی امکان پذیر است. لازم به ذکر است بیش از سه ارسال در روز توسط ربات سایت مستقیما پاک خواهد شد.

این قابلیت در تمامی قسمتهای سایت به جز بخش دیدبانی و گزارشات از تاریخ ۱۸ بهمن ۹۵  فعال میباشد.

۲- تمامی افرادی که نظرات خود ار در این قسمت ارسال میکنند به مدت ۵ دقیقه زمان دارند تا در صورت وجود هر گونه اشتباه در متن ارسالی خود آن را ویرایش کنند

۳- برای ارسال تصویر کافیست وارد سایت http://picofile.com/ شده و تصویر خود را از گوشی یا پی سی انتخاب کرده و آدرس تصویر مربوطه را در هر کجا از نوشته ی خود که مایلید کپی کنید. پس از زدن گزینه ارسال دیدگاه ، به جای لینک ارسالی تصویر مربوطه نمایش داده میشود.

۴- از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۵ ، تصاویر ارسالی شما مستقیما بارگذاری نخواهد شد تا از مصرف پهنای باند اینترنت کاربران سایت به صورت بهینه استفاده شود و از هزینه های اضافی برای اینترنت کاربران جلوگیری شود. از این پس فقط در صورت زدن گزینه نمایش تصویر ارسالی توسط کاربران ، تصویر بارگذاری میشود.

۵- بحث های خارح از هواشناسی و محیط زیست ، در این قسمت بدون اطلاع قبلی پاک خواهند شد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۶,۵۸۹ دیدگاه

 1. درود
  خدا رو شکر بارون خوبی اومد،شکر خدا بخاطر همه ی نعمت هاش
  بچه ها کسی از سامانه جدید اطلاعی نداره؟؟؟

 2. الان ساعت ۲۰ دقیقه بامداده. به مدت ۱۰ دقیقه صدرا تگرگ شدیدی زد. جاتون خالی همه جا اب گرفته

 3. بارون شیراز دوباره شروع شد

 4. علی،شهرسبز

  درود دوستان چرا همش نا امیدی و بحث های بچه گونه میکنید
  این سامانه بارشی ک اومد واقعا عالی بود برای کازرون ک عالی زد و راضی بودیم و خدارو ملیارد ها ملیارد شکر میکنیم
  خواهشا ناشکری نکنید
  همین الانم ک ساعن یک و نیم هس بارش نم نم داریم کازرون ممنون از پیشبینی ها

 5. ناصر بندرعباس

  درود و سلام بر دوستان، جای همگی خالی از روز پنج شنبه تا ظهر یکشنبه سپیدان بودم، واقعا برف خیلی شدید و قشنگی بارید، این دو سه روزه فقط توی برف و بارون میگشتم، اولش فقط سمت گردنه ها و پیست پولاد کف برف بودروز یکشنبه از ساعت هفت صبح برف خیلی شدیدی شروع شد که کل شهر رو نیم ساعته سفید کرد، از ورودی شهر سپیدان تا لار هم یکسره بارون شدید بود،به امید بارشهای بیشتر،از دیشب تا الان هم بندرعباس بارون خیلی خوبی بارید، خدا رو شکر

 6. ارام شیراز

  اینجا از نیمه شب ساعت ۲۳:۳۰ تا صیح دوباره یکسره بارش خیلی شدید بارون با تگرگ و رعدوبرق داشتیم تا صبح ساعت ۵ بارید گلستان غرب شیراز

 7. سلام بچه ها
  بارندگی بعدی کی هست برا استان؟

  • سلام
   حدود ۱۰ روز وقفه بارشی داریم. بعدش دوباره سیستمهای قوی ای در راه هستند. نیمه شمالی استان به احتمال زیاد از این سیستمها بهره خواهد داشت.
   نیمه جنوبی هم فعلا طبق نقشه ها بارش دارنو اما برای اطمینان بیشتر باید چند روزی صبر کنیم

 8. سلام آقا حمید درسته تا ۲ماه بارندگی نداریم

 9. الی جان هنوز تو گروه هواشناسی سرای ایران هستی اگر هیتی منو ببر اونجا۰۹۱۷۶۱۸۲۱۶۰ 😘😘😘😘

 10. شیرن کازرون...💓💓

  نه ایوب جان، برا کازرون و استان فارس تقریبا ۳هفته دیگه بارون داریم،شاید به همین شدت که این چند روزه بارید،البته اگه تغییر نکنه
  انشاالله بارون های خوبی در راه هست.
  دوستان کسی اطلاع بیشتری داره خبر بده.

 11. درود تا۱۸ اذر که سیستم بعدی واردمیشه یکم زوده حرف بزنیم ولی چندسیستم جون دار وقوی درنقشه ها هسن که از ده سوم اذر به بعد وارد میشن پس زیاد عجله نکنید تا ببینیم وَضعیت چجورپیش میره ولی بارشهای خوب درراه هسن اندکی تحمل.

 12. ارام شیراز

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، کارشناس اداره کل هواشناسی فارس گفت: سامانه بارشی اخیر که از عصر جمعه دوم آذر وارد استان شده، سبب بارش بیشترین میزان در شهرستان های سپیدان با ۹۹ میلی متر، نور آباد ممسنی ۹۱ و ۳ دهم میلی متر و درودزن با ۶۴ و ۲ دهم میلی متر باران شد.
  در شهرک گلستان شیراز هم تاکنون ۴۸ میلی متر باران باریده است.
  ارتفاع بارش براف در شهر اردکان سپیدان هم به ۵ سانتی متر رسیده است.
  علیزاده افزود: میزان بارش در سایر شهر های فارس به شرح زیر است.
  آباده: ۸ و ۶ دهم
  اردکان: ۹۹
  ارسنجان: ۱۹ و ۶ دهم
  استهبان ۱۲ و ۲
  اقلید: ۳۶
  ایزدخواست: ۲۸ و ۷ دهم
  بوانات:۷ و ۹ دهم
  تخت جمشید: ۲۴
  جهرم: ۲۵ و ۸
  خفر: ۳۰ دهم
  خنج: ۲۵ و ۸ دهم
  داراب: ۱۶ و ۵
  زرقان: ۲۵
  زرین دشت: ۲۱ و ۴ دهم
  سروستان: ۲۴
  شیراز: ۳۴ و ۵ دهم
  صفاشهر: ۲۱ و ۲ دهم
  فراشبند: ۴۰
  فسا: ۱۹ و ۶ دهم
  فیروزآباد: ۳۲ و ۶ دهم
  قیروکارزین: ۳۴ و ۵ دهم
  کازرون: ۵۸
  لار: ۳۷
  لامرد: ۴۴ و ۷ دهم
  نی ریز: ۱۱
  شهرک گلستان: ۸۱

 13. الی جون اون بالا وسط متن رو یادت رفته شهرک گلستان مقدار بار شش رو تغییر بدی اونم بکن ۸۱

  • علی،شهرسبز

   واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایییییییییییییییییییی دلللللللللممممممممممم
   خدایا هیچ کس اینطوری ظایع نکن 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
   اخه الی چرا متن کپی میکنی چرت و پرت اضاف میکنی

 14. ارام شیراز

  ۸۱ میل بوده بارش غرب شیراز ۴۸ میل مال بارش شنبه هست

 15. جالبه پس اردکان و نوراباد و درودزن یکشنبه حتی نیم میلیمتر هم بارش نداشتن؟؟؟ اخی! !
  چه سکوتی دنیا را فرا میگرفت اگر هرکس تنها به اندازه صداقتش سخن میگفت …
  دفعه بعد دقت کن سونی ندی اشکال نداره ما که غریبه نیستیم خصوصیات اخلاقی شما رو میشناسیم. ..اصلا شهرک گلستان ۳۵۴/۷ بارش داشته
  قضاوت با دوستان
  # صداقت

 16. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، کارشناس اداره کل هواشناسی فارس گفت: سامانه بارشی اخیر که از عصر جمعه دوم آذر وارد استان شده، سبب بارش بیشترین میزان در شهرستان های سپیدان با ۹۹ میلی متر، نور آباد ممسنی ۹۱ و ۳ دهم میلی متر و درودزن با ۶۴ و ۲ دهم میلی متر باران شد.
  در شهرک گلستان شیراز هم تاکنون ۴۸ میلی متر باران باریده است.
  ارتفاع بارش براف در شهر اردکان سپیدان هم به ۵ سانتی متر رسیده است.
  علیزاده افزود: میزان بارش در سایر شهر های فارس به شرح زیر است.
  آباده: ۸ و ۶ دهم
  اردکان: ۹۹
  ارسنجان: ۱۹ و ۶ دهم
  استهبان ۱۲ و ۲
  اقلید: ۳۶
  ایزدخواست: ۲۸ و ۷ دهم
  بوانات:۷ و ۹ دهم
  تخت جمشید: ۲۴
  جهرم: ۲۵ و ۸
  خفر: ۳۰ دهم
  خنج: ۲۵ و ۸ دهم
  داراب: ۱۶ و ۵
  زرقان: ۲۵
  زرین دشت: ۲۱ و ۴ دهم
  سروستان: ۲۴
  شیراز: ۳۴ و ۵ دهم
  صفاشهر: ۲۱ و ۲ دهم
  فراشبند: ۴۰
  فسا: ۱۹ و ۶ دهم
  فیروزآباد: ۳۲ و ۶ دهم
  قیروکارزین: ۳۴ و ۵ دهم
  کازرون: ۵۸
  لار: ۳۷
  لامرد: ۴۴ و ۷ دهم
  نی ریز: ۱۱
  شهرک گلستان: ۳۵۴/۷

 17. ارام شیراز

  ۱۸۰ میل شده قبلش ۱۳۳ بوده دخالت نکن فضول باشی حسادت کشته تو رو ۴۸ میل مال روز شنبه بوده۱۸ میل مال جمعه ۶/۱۳ میل یکشنبه نیمه شب تا صبح هم بارش خیلی شدید داشتیم امار کل بارش از مهر پارسال تا الان هم ۵۴۰ میل شده

 18. شیرن کازرون...💓💓

  سلام دوستان
  بارش های خوبی برا زمستون پیبینی کردن برا استان فارس
  و برا شیراز هم برف سنگین،البته هنوز زوده برا حرف زدن،
  ایشالله که برف خوبی بیاد و یخورده اب های زیر زمینی تقویت بشه
  دوستان کسی میدونه که چرا میگن هنوز خشکسالی ها معلوم نیست تموم شده باشه،برطبق چه معیارهایی میگن؟؟؟؟؟

 19. سپیدان با حدود ۹۹ میلی متر باران، بیشترین سهم بارش ها را تاکنون از این سامانه بارشی از آن خود کرده است. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، کارشناس اداره کل هواشناسی فارس گفت: سامانه بارشی اخیر که از عصر جمعه دوم آذر وارد استان شده، سبب بارش بیشترین میزان در شهرستان های سپیدان با ۹۹ میلی متر، نور آباد ممسنی ۹۱ و ۳ دهم میلی متر و درودزن با ۶۴ و ۲ دهم میلی متر باران شد.
  در شهرک گلستان شیراز هم تاکنون ۴۸ میلی متر باران باریده است. ارتفاع بارش برف در شهر اردکان سپیدان هم به ۵ سانتی متر رسیده است.
  تاریخ: آذر ۰۴, ۱۳۹۷ https://shiraz1400.ir/?p=38010

 20. جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷ English

  تاریخ صدور: ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷

  چکیده

  طی دو ماه آغازین سال زراعی (از یکم مهر ماه ۱۳۹۷)، به دلیل عبور سامانه های بارشی از جنوب غرب کشور، استان های واقع در این ناحیه بارشی بیش از نرمال را دریافت کرده اند که از جمله می توان به ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و لرستان اشاره کرد. بارش در این استان ها نسبت به نرمال (میانگین سی ساله) بیش از ۸۵ میلیمتر افزایش یافته است. در دوره مشابه استان های اردبیل و آذربایجان شرقی بیشترین کاهش بارش را داشتند. در مجموع بارش کشور در دو ماه اول پاییز حدود ۱۹ میلیمتر (معادل ۷۱ درصد) نسبت به نرمال افزایش داشته است.
  در حالی که انتظار داریم بارش ماه آذر اندکی بیش از نرمال باشد، اما نقشه های پیش بینی حاکی از تضعیف نسبی سامانه های بارشی در فصل زمستان و به ویژه ماه اسفند است. میانگین دمای ماه آذر بین نرمال تا یک درجه سلسیوس بیش از نرمال پیش بینی می شود. همچنین انتظار داریم هوای فصل زمستان حدود ۲ درجه گرمتر از نرمال باشد. با اینکه بارش برف نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود ولی به دلیل جنوبی بودن عمده سامانه های بارشی و افزایش دمای پیش بینی شده، سهم بارش باران در ادامه سال بیش از نرمال خواهد بود.

  پیش­ بینی­ های بلندمدت توسط همکاران در «پژوهشکده اقلیم شناسی» تهیه و با جزیی تغییر در اینجا باز نشر می ­شود. چنانچه مایل به دیدن نقشه­ های بیشتر و با کیفیت بهتر هستید یا اطلاعات بیشتری می­ خواهید، به تارنمای این پژوهشکده در بخش پیوندها نگاه کنید.

  وضعیت جاری

  از آغاز سال زراعی جاری تاکنون، مجموع بارش دریافتی کشور ۴۵٫۳ میلی متر ثبت شده که در مقایسه با دوره نرمال و سال گذشته به ترتیب ۱۸٫۸ و ۳۳٫۹ میلیمتر (معادل ۷۰٫۹ و ۲۹۶٫۴ درصد) افزایش نشان می دهد. در دو ماه آغازین سال زراعی، بیشترین افزایش بارش در استان های واقع در جنوب غرب و غرب و بیشترین کاهش در استان های واقع در شمال غرب کشور رخ داده است. بارش در استان های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر به ترتیب ۱۳۴، ۱۲۸، ۹۹ و ۹۲ میلی متر از نرمال بیشتر بوده است ولی استان های اردبیل و آذربایجان شرقی به ترتیب ۲۲ و ۱۹میلیمتر کاهش بارش داشته اند. شکل ۱ انحراف مجموع بارش دریافتی کل کشور و استان ها را نسبت به نرمال نشان می دهد.

  شکل ۱- ناهنجاری مجموع بارش کشور در سال زراعی منتهی به اول مهر ۱۳۹۷ نسبت به دوره بلندمدت مشابه (از مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران)

  پیش بینی بارش

  میانگین بارش کشور در فصل پاییز در محدوده نرمال تا بیش از نرمال است. در استان های شمالی، شمال غرب و دامنه های زاگرس در غرب کشور بیش از نرمال پیش بینی می شود.

  شکل ۲- پیش بینی ناهنجاری بارش کشور در فصل پاییز ۱۳۹۷ نسبت به میانگین بلندمدت (داده پس پردازش شده CFS v.2)

  انتظار داریم بیشترین افزایش بارش فصل پاییز در دو ماه مهر و آبان و در نواحی غربی و شمالی کشور رخ دهد. کاهش بارش از اواخر آذر تا دی وجود دارد اما دوباره شاهد فعالیت سامانه های بارشی به ویژه در عرض های جنوبی تر کشور در ماه های پایانی سال خواهیم بود. در مجموع بارش کشور در شش ماهه دوم سال در حد نرمال است اما توزیع ماهانه آن همگون نیست.

  شکل های ۲ و ۳ به ترتیب ناهنجاری بارش پاییز و ماه های مهر، آبان، آذر و دی ۱۳۹۷ را نشان می دهند.

  شکل ۳- پیش بینی انحراف بارش از میانگین بلندمدت در ماه های مهر (بالا-چپ)، آبان (بالا-راست)، آذر (پایین-چپ) و دی (پایین-راست) سال جاری (از CFS v.2 پس پردازش شده)

  پیش بینی دما

  با توجه به پیش بینی فعالیت سامانه های بارشی و افزایش ابرناکی، میانگین دمای فصل پاییز به استثنای شرق کشور از ۰٫۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیش از نرمال خواهد بود و البته این افزایش در شرق کشور بین ۱ تا ۲ درجه سلسیوس پیش بینی می شود.

  از دی ماه تا بهمن ماه، با جابجایی سامانه های بارشی به عرض های جنوبی تر، احتمال ناهنجاری منفی دما در بخش هایی از جنوب کشور وجود دارد. چون تغییرات شدید دما در نقشه های میانگین ماهانه تعدیل می شود، لذا کاربران محترم باید برای آگاهی از نوسان دما در مقیاس هفتگی به نقشه های تکمیلی در تارنما، کانال پیام رسان یا آدرس ftp محصولات پیش بینی فصلی مراجعه کنند.

  شکل ۴- پیش بینی نابهنجاری دمای کشور در فصل پاییز ۱۳۹۷ نسبت به میانگین بلندمدت
  (از داده های CFS v.2 پس پردازش شده)

  ناهنجاری فصلی و ماهانه دمای کشور در شکل های ۴ و ۵ نشان داده شده است.

  شکل ۵- پیش بینی نابهنجاری دما در ماه های مهر (بالا-چپ)، آبان (بالا-راست)، آذر (پایین-چپ) و دی (پایین-راست) ۱۳۹۷ بر حسب درجه سلسیوس نسبت به میانگین بلندمدت (داده ها از CFS v.2 با حذف اریبی)

  الگوهای همدیدی و دورپیوندی
  در اغلب مدل های پیش بینی فصلی، ناهنجاری مثبت ارتفاع در تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال روی جنوب اروپا و دریای سیاه و ناهنجاری منفی ارتفاع در محدوده دریای مدیترانه تا شرق ایران در فصل پاییز ۱۳۹۷ مشاهده می شود (شکل ۶).

  شکل ۶- بالا: پیش بینی نابهنجاری مثبت ارتفاع تراز ۵۰۰ هکتوپاسکالی روی جنوب اروپا و دریای سیاه در پاییز؛ پایین: جا به جایی جنوب سوی این تراز در زمستان ۱۳۹۷ (داده ها از ECMWF)

  در صورت هماهنگ بودن سایر دورپیوندها مانند NAO، MJO، AO و . . . ، وقوع النینو می تواند به افزایش بارش کشور به ویژه در فصل پاییز کمک کند. شکل ۷ پیش بینی وقوع النینوی ضعیف تا متوسط با ناهنجاری مثبت دمای سطح آب اقیانوس در حدود یک درجه سلسیوس را در بخش شرقی اقیانوس آرام استوایی نشان می دهد که بر اساس میانگین پیش بینی سه مدل مورد استفاده در ECMWF، Metoffice و Meteofrance به دست آمده است. النینوی مذکور از ابتدای زمستان به تدریج ضعیف می شود.

  شکل ۷-پیش بینی النینوی ضعیف برای پاییز ۱۳۹۷ (داده ها از ECMWF)

  توضیح

  پیش بینی فصلی کشور در اولین هفته هر ماه صادر می شود و درستی آن برای سه ماهه اول حدود ۷۰ درصد است.

  http://www.asmerc.ac.ir/page.asp?id=83

 21. بر طبق گزارش هواشناسی شیراز بارش در شهرستان تا ساعت ۱۷امروزبه شرح زیر اعلام شد:

  شهرک گلستان :۲۵۰قطره
  صدرا:۲۲۰ قطره
  قصرالدشت :۱۷۰قطره
  گود عربون:۱۹قطره
  چهاراه زند: ۷قطره
  ولیعصر: اگه بگی یه قطره😑
  مدرس: افتو زشتو😄
  سعدی:۱۴قطره
  گل سرخ: یه ابر سیاه سرگردون تا پسینی بالوی سرشون بود از بس که مردم هی نیگاش کردن خودش شرمنده شد برگشت😂 ROTFL ROTFL ROTFL

 22. عبدالله برازجان

  سلام
  یک نفر با چنند آی دی و اسم مختلف داریم که مدام تکه میندازن و سایت رو بهم زدن و آیه نحس میخونن .آرام کارش درسته.حالا جالبه این فزول باشی دست از سر سایت هم برنمیداره.
  البته هرسایتی از این نوع کاربراهم یکی داره Thinking

 23. سلام ددوستان عزیز
  پس چرا این بارون های خوزستان ایقد ضعیف شدن مثل اینه که تموم شدن دیگه نیست
  یکی توضیح بده چه خبر شده
  مرسی با تشکر Rain Thunder Umbrella

امکان ثبت بیش از 5 دیدگاه در هر ۲۴ ساعت در قسمت پرسش و پاسخ وجود ندارد. این تصمیم به منظور ارسال پیامهای مفید و قابل ذکر توسط کاربران صورت گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلکها کلیک کنید تا در متن قرار بگیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.