آخرین وضعیت النینو و دیگر شاخصها ( سال ۹۶)

برای مشاهده پیش بینی شهر خود میتوانید از این قسمت استان خود ار انتخاب کنید به زودی شهرها و روستاهای بیشتری به پیش بینی ها افزوده خواهدشد:


تصویر محل شاخصها

محل شاخصهای دورپیوندی
محل شاخصهای دورپیوندی

نقشه ی آخرین تغییرات النینو ( شاخص enso):

وضعیت این شاخص بر اساس دمای منطقه ی استوایی اقیانوس آرام مشخص میشود

در این دو تصویر آخرین وضعیت نینو ۳٫۴ و نینو ۱٫۲ مشخص است که نینو ۳٫۴ برای ایران اهمیت بیشتری دارد و هر چه به سمت مثبت بیشتر بالا بیاید النینو قوی تر و هر چه به سمت صفر حرکت کند الننیو ضعیف تر و یا در حالت خنثی قرار دارد ، در صورتی که این نقاط آبی رنگ به سمت منفی برود شرایط لانینو حاکم خواهد بود (که معمولا به ضرر ایران تمام میشود اما با توجه به دیگر شاخصها استثناء نیز دارد)

آخرین نقطه ی سمت راست تصویر وضعیت امروز را نشان میدهد (محل آخرین نقطه هر ۶ ساعت تغییر میکند )

آخرین وضعیت نینو ۳٫۴ تا امروز

آخرین وضعیت نینو ۱٫۲ تا دیروز

پیش بینی و آنالیز شاخص نینو ۳٫۴ تا یکسال آینده

پیش بینی النینو تا یکسال آینده
پیش بینی شاخص نینو ۳٫۴

پیش بینی ۷ سایت بین المللی از وضعیت شاخص انسو تا ۶ ماه آینده

۲ ماه آینده

پیش بینی النینو
پیش بینی النینو

چهار ماه آینده

پیش بینی النینو
پیش بینی النینو

شش ماه آینده

پیش بینی النینو
پیش بینی النینو

 

آخرین وضعیت شاخص mjo (که برای نیمه ی جنوبی بسیار حائز اهمیت است):

شاخص mjo در هر لحظه فقط در یک منطقه از کره ی زمین قرار دارد ، در تصویر زیر ۸ ناحیه وجود دارد که ناحیه ی ۱ و ۸ بهترین فازها برای بارش جنوب ایران می باشد.

در تصویر زیر وضعیت حرکت mjo از ۴۰ روز گذشته تا کنون و همچنین پیش بینی آن تا ۱۵ روز آینده قرار دارد ، نقطه ی start وضعیت ۴۰ روز پیش mjo هست و نقاط بعد وضعیت روزهای بعد ، نقطه ی ضخیم تر که در ابتدای خط سبز رنگ قرار دارد آخرین وضعیت mjo را نمایش میدهد ، خط سبز رنگ و نقاط روی آن پیش بینی ۱۵ روز آینده ی شاخص مادن جولیان (mjo) است ،و رنگهای خاکستری پر رنگ و کمرنگ احتمال انحراف پیش بینی می باشد و ممکن است بعدا پیش بینی سبز رنگ در این محدوده نوسان داشته باشد . ، دایره ی بزرگ مرکزی منطقه ی خنثی را نشان میدهد ، و در این حالت تقسیم رطوبتی این شاخص برای مناطق مختلف کره ی زمین تقریبا یکسان هست ، البته فاز ۲ و ۳ هم مربوط به شرق اقیانوس هند هست که قرار داشتن mjo در این فاز همزمان نشان دهنده ی منفی بودن فاز iod می باشد.

آخرین وضعیت mjo مادن جولیان
آخرین وضعیت mjo مادن جولیان
پیش بینی شاخص mjo
نقشه ای معتبر تر از پیش بینی شاخص mjo

 

 آخرین تصویردمای آبهای جهان را در اینجا ببینید:

برای مشاهده بزرگتر تصویر روی آن یکبار کلیک کرده و پس از نمایش  دو باره کلیک کنید

 

دمای فعلی آبهای جهان
دمای آبهای جهان
دمای آبهای جهان
دمای فعلی آبهای جهان
آنومالی دمای فعلی آبهای جهان
آنومالی دمای فعلی آبهای جهان

آخرین وضعیت iod (دوقطبی اقیانوس هند):

در این شاخص زمانی که دمای سطح آب اقیانوس هند در سمت غرب گرمتر از شرق این اقیانوس شود ، بارش مناطق جنوبی و جنوب شرقی ایران بیشتر و سیستم های ورودی با تغذیه ی رطوبت اقیانوس هند همراه خواهند شد. (فاز مثبت) و برعکس این قضیه نیز فاز منفی است که معمولا موجب کاهش بارش در نیمه جنوبی و گاهی در مناطق مرکزی کشور میشود ، منفی بودن این شاخص معمولا موجب بلاک شدن دریای سرخ و کاهش ورود سیستمهای سودانی از جنوب غرب میشود.

آخرین وضعیت iod 

آخرین وضعیت شاخص iod
وضعیت هفتگی شاخص iod دوقطبی هند
وضعیت هفتگی آنومالی دمای اقیانوس هند
وضعیت هفتگی آنومالی دمای اقیانوس هند

 

پیش بینی و آنالیز ماهانه iod تا یکسال آینده

پیش بینی و آنالیز ماهانه iod تا یکسال آینده
پیش بینی و آنالیز ماهانه iod تا یکسال آینده

پیش بینی IOD یا دوقطبی اقیانوس هند تا ۶ ماه آینده از ۵ سایت مختلف و همچنین میانگین آنها

(سمت راست فاز مثبت و سمت چپ فاز منفی)

۲ ماه آینده

پیش بینی iod
پیش بینی iod

چهارماه آینده

پیش بینی iod
پیش بینی iod

شش ماه آینده

پیش بینی iod

آخرین وضعیت و پیش بینی شاخص nao (اقیانوس اطلس (آتلانتیک) شمالی):

این شاخص معمولا در فاز منفی موجب کاهش فشار روی منطقه ی خاور میانی و ورود موجهای مدیترانه ای به ایران میشود.

خط مشکی در چهار تصویر زیر وضعیت ماههای اخیر را نمایش میدهد ، در تصویر دوم و سوم و چهارم ، به ترتیب پیش بینی این شاخص تا ۷ ، ۱۰ و ۱۴ روز آینده نیز نمایش داده شده است.

پیش بینی شاخص nao
پیش بینی شاخص nao

آخرین وضعیت آنومالی افیانوس اطلس شمالی

آخرین وضعیت شاخص nao
آخرین وضعیت آنومالی اقیانوس اطلس شمالی شاخص nao

آخرین وضعیت و پیش بینی شاخص AO :

این شاخص که رابطه مستقیمی با ریزش هوای سرد از عرضهای شمالی دارد ، بیشتر برای نیمه ی شمالی کشور حائز اهمیت است اما یکی از عواملی که شانس بارش برف را زیاد میکند منفی بودن این شاخص هست ، این شاخص معمولا با شاخص nao همسو هست اما گاهی نیز با هم ساز مخالف می زنند ، به طور کلی منفی بودن این شاخص به همراه منفی بودن شاخص nao شانس بارش برف در نیمه شمالی کشور و همچنین شمالغرب و غرب کشور را افزایش داده و موجب تقویت بارشها نیز میشود.

خط مشکی در چهار تصویر زیر وضعیت ماههای اخیر را نمایش میدهد ، در تصویر دوم و سوم و چهارم ، به ترتیب پیش بینی این شاخص تا ۷ ، ۱۰ و ۱۴ روز آینده نیز نمایش داده شده است.

وضعیت شاخص ao
وضعیت شاخص AO

وضعیت فعلی شاخص AO

وضعیت شاخص ao
وضعیت شاخص AO

 

کیفیت فعالیت مونسون هند در سال جاری تا کنون و شرایط وضعیت نرمال آن در سالهای اخیر :

مونسون شبه قاره ی هند که در تابستانها موجب بارشهای شدیدی در این شبه قاره میشود ، شبه قاره ی هند به دلیل اینکه از سه طرف به آب و از یک طرف به خشکی راه دارد و همچنین از طرف خشکی به رشته کوههای بلند هیمالیا منتهی میشود ، پتانسیل بالایی برای افزایش رطوبت در تابستانها را دارد که موجب افزایش بیش از حد دما و همچنین ایجاد شرایط شرجی شدید میشود ، این رطوبت عظیم معمولا در ساعات عصر و شب موجب بارشهای سیل آسایی موسوم به مونسون میشود ، در تصویر زیر روند شدت فعالیت این پدیده را در شبه قاره ی هند مشاهده میکنید که رنگ آبی نیز حالت نرمال فعالیت مانسون را طی سالهای اخیر نمایش می دهد.

فعالیت مونسون هند
فعالیت مونسون هند

ورود به بخش پرسش و پاسخ

 پیش بینی هشت ماهه بارش از دیدگاه فرانسه

آنومالی هشت ماهه بارش

پیش بینی هشت ماهه دما از دید فرانسه

آخرین پیش بینی فصلی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

درباره ی هواشناسی کازرون

محمد باقر اسماعیلی فرد ، متولد سال 1364 ، استان فارس ، کازرون ، برنامه نویس ، طراح نرم افزار ، طراح سایت و مدرس برنامه نویسی و طراحی نرم افزار از 4 سالگی علاقمند به هواشناسی و پیگیر شرایط جوی بوده و در این زمینه تحقیقات زیادی داشته ام .این سایت با هدف پیوند دو رشته هواشناسی و برنامه نویسی جهت اطلاع رسانی و هدفمند کردن هر چه بهتر رشته هواشناسی طراحی شده است.
امکان ثبت بیش از 5 دیدگاه در هر ۲۴ ساعت در قسمت پرسش و پاسخ وجود ندارد. این تصمیم به منظور ارسال پیامهای مفید و قابل ذکر توسط کاربران صورت گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلکها کلیک کنید تا در متن قرار بگیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette