آموزشهاخبرهای ویژهراهنمای سایت

راهنمای خواندن نقشه ها

۱نقشه های سایت به صورت خودکار از سرور های اصلی خود به روز رسانی می شوند.

۲ساعت و تاریخ مربوط به هر تصویر به صورت میلادی در بالا یا پایین تصاویر نوشته شده است.

۳در اکثر تصاویر ساعت جهانی با نامهای UT یا UTC یا GMT نوشته شده است که با ساعت رسمی ایران +۳:۳۰ اختلاف دارد . همچنین در تابستان این اختلاف به دلیل جلو کشیدن ساعت ۴:۳۰ می باشد.

مثلا اگر در تصاویر وقوع رعد و برق نوشته شده ۱۵:۳۰ UT می بایست سه ساعت و نیم به آن اضافه کنیم تا ساعت فعلی بدست آید. وعملا تصویر مربوط به ساعت ۱۹ به وقت تهران است.

البته در پیش بینی شش روزه ی فورکا و نروژ  که مخصوص شهرستان ها هست نیاز به تبدیل ساعت نیست.

۴-در نقشه های پیش بینی ، بارش mm به معنای میلی متر و in به معنای اینچ است که هر اینچ تقریبا ۲۵ میلی متر است پس مثلا ۰٫۵ in  معادل ۱۲٫۵ میلی متر است و هر ۰٫۰۴ اینچ معادل ۱ میلیمتر

۱in=۲۵mm

۵– در نقشه های پیش بینی هشت ماهه میزان بارندگی هر ماه بر اساس متوسط انرژی روزانه هر منطقه برای بارش محاسبه میشود مثلا اگر منطقه ای با رنگی متناظر با عدد ۴-۵ نمایش داده شده است این تقریبا به این معنا است که به طور متوسط روزانه در این ماه ۴تا ۵میلی متر بارن پیش بینی شده است و در کل در طول ماه ۴*۳۰  تا ۵*۳۰ یعنی ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی متر باران پیش بینی می شود.

 ۶– نقشه های آنومالی ، میزان ناهنجاری یا اختلاف بارش با متوسط سالیانه را نمایش می دهد نه میزان بارندگی را، لذا شما میتوانید با این نقشه ها متوجه شوید که مثلا آذرماه ، میزان بارش از حد نرمال بیشتر یا کمتر است. این نقشه هر روز تغییر می کند.

۷– نقشه های پیش بینی شش روزه و دوهفته ای و جریانات همرفتی و همچنین رطوبت در سه تراز  ۳۰۰ و ۵۰۰ و ۷۰۰ هکتوپاسکال که مربوط به سایت  wxmaps.org می باشد، از طرف کشور میزبان برای ایرانیها فیلتر شده است. طبق ساعات ثبت شده در نرم افزار این سایت هر روز راس ساعت ۹:۴۵ و ۲۱:۴۵ در سایت اصلی به روز رسانی می شوند این ساعت در برخی اوقات ۹:۳۰ و برخی اوقات ۱۰:۰۰ ثبت شده است لذا نرم افزار برای اطمینان ، هر روز راس ساعت ۹:۳۳ و ۹:۴۸ و ۱۰:۰۰ و همچنین ۲۱:۳۳ و ۲۱:۴۸و ۲۲:۰۰  عملیات انتقال فایل ها از سرور اصلی به سرور kazeroonweather.mbesoft.ir را در ۳ ثانیه انجام می دهد.

۸– نقشه ی پیش بینی ۱۶۸ ساعتی (یک هفته ای) سایت weatheronline و همچنین نقشه های آنومالی و بارش هشت ماهه ی نیمکره ی شمالی نیز که با لینک متغییر در سرور اصلی قرار دارد ، از طریق نرم افزار این سایت هر روز بین ساعت ۹ تا ۱۰ صبح به لینک ثابت سرور kazeroonweather.mbesoft.ir تبدیل می شود. گر چه نقشه ی  weatheronline هر ۶ ساعت یکبار و معمولا ساعت ۸:۳۰ ، ۱۴:۳۰، ۲۰:۳۰ و ۲:۳۰  به روز میشوند

۹-تصویر پیش بینی تخصصی ۱۲۱ منطقه از کشور نیز از طریق نرم افزار با توجه به آمار و داده های هواشناسی و همچنین بهره گیری از اطلاعات چندین سایت معتبر به شکل بهینه شده در آمده و به صورت اتوماتیک روی سرور kazeroonweather.mbesoft.ir قرار میگیرد. این تصاویر فعلا روزی یکبار و معمولا حدود ساعت ۴ عصر به روز رسانی می شوند البته بجزموارد خاص که ممکن است پیش بینی ها تغییر کند و در زمانی دیگر از روز به طور اضطراری نقشه ها تغییر کند.

۱۰– نقشه های تخصصی هر روز ، شامل چهار قسمت (نیمه شب تا صبح ، صبح تا ظهر ،ظهر تا غروب و غروب تا نیمه شب) و هر قسمت شامل پنج  پارامتر ،۱- درصد ابری بودن ، ۲-دمای هوا  ۳- میزان بارش پیش بینی شده ۴- میزان برف ۵- سرعت وزش باد می باشد.

۱۱-دمای هوای درج شده در پیش بینی اختصاصی شهرستان ها برای صبح تا ظهر و ظهر تا غروب حداکثر دما می باشد و دمای درج شده برای غروب تا نیمه شب و نیمه شب تا صبح حداقل دما می باشد لذا حداقل دمای روزانه و حداکثر دمای روزانه معمولا در قسمت نیمه شب تا صبح و ظهر تا غروب ثبت شده است.

۱۲– این جدول به گونه ای طراحی شده که به راحتی نوسان دمای ۵ روزه را قابل مشاهده میکند برای مشاهده ی نوسان دمای مثلا ظهر تا غروب هر پنج روز ، انتهای نمودار نارنجی رنگ مربوط به دما های ظهر تا غروب هر پنج روز را به هم وصل کرده تا منحنی نوسان تشکیل گردد و متوجه شوید که دما طی پنج روز در ساعات عصر کاهش یا افزایش دارد.

۱۳– ضریب اعداد در جدول ، عدد ۱ میباشد ، این به این معناست که عدد مثلا دمای ۴۵٫۵ درجه در جدول وجود ندارد و به جای آن ۴۵ یا ۴۶ درج می شود. همچنین در میزان بارندگی ها نیز اگر عدد بین صفر تا ۱ باشد میزان بارندگی ۰ درج می شود. محدوده ی دمایی که در جدول برای هر ۶ ساعت نمایش داده میشود در تابستان ۰ تا ۵۰ و محدوده ی بارش ۰ تا ۲۰ و محدوده ی ابرناکی ۰ تا ۱۰۰ درصد است. که این محدوده در پاییز و زمستان تغییر خواهد کرد.

۱۴- پیش بینی ساعتی و ۴۵ روزه ی آکیوودر هر روز حدود ساعت ۳:۳۰ (همان ۱۲ GMT ) به روز میشود ،

این به روز رسانی برای ۵ روز اول هر روز

و برای روز ۵ تا ۱۵ هر دو روز

و برای روز ۱۵ تا ۳۰ هر سه روز

و برای روز ۳۰ تا ۴۵ تقریبا هر چهار روز   یکبار انجام میشود

 ۱۵– برای خواندن نقشه ها و میزان بارشها کافیست محل دقیق منطقه ی خود روی نقشه ها بیابید و سپس رنگ متناظر با شهر خود را در راهنمای نقشه پیدا کنید و میزان بارش منطقه ی خود را مشخص کنید ، البته با توجه به تاریخ نقشه

هواشناسی کازرون

محمد باقر اسماعیلی فرد ، 1364 ، فارس ، کازرون ، برنامه نویس ، طراح نرم افزار و سایت و مدرس دوره های عملی برنامه نویسی به 22 زبان مختلف از کودکی علاقمند به هواشناسی و پیگیر شرایط جوی بوده و در این زمینه تحقیقات زیادی داشته ام .این سایت با هدف پیوند چند رشته هواشناسی و برنامه نویسی و الکترونیک ، فیزیک ، شیمی و مکانیک جهت اطلاع رسانی و هدفمند کردن هر چه بهتر رشته هواشناسی طراحی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلکها کلیک کنید تا در متن قرار بگیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

دکمه بازگشت به بالا