آموزشهااخبار

پاسخ به برخی سوالات متداول

بازدیدکنندگان و کاربران در قسمت دیدگاهها پاسخ دهند:

(پاسخ صحیح کاربران به نام خود کاربر به بالا منتقل خواهد شد) شما نیز در تکمیل این سایت سهیم شوید.

۱- بارشهای همرفتی چگونه پدید می آیند و اصولا همرفت یعنی چه؟

 اصولا به جابجایی های ذره به ذره و معمولا از  سطح پایین به بالا همرفت میگویند . این کلمه در علوم مختلف کاربردهای مختلف دارد ، اما در علم هواشناسی درواقع صعود هوای سطح زمین به بالا را همرفت میگویند. حال تصور کنید هوای سطح زمین مرطوب باشد ، این صعود هوا ، رطوبت را نیز به همراه خود بالا خواهد برد . از آنجا که معمولا و در شرایط عادی هوای سطح زمین گرمتر از لایه های بالایی جو می باشد ، پس از صعود رطوبت به بالا این رطوبت ها سرد و فشرده شده و پس از تشکیل ابر می تواند موجب بارندگی شود.

۲- چرا این بارشها بیشتر در بعد از ظهر ها اتفاق می افتد؟

از آنجا که گرمترین ساعات در روز ، ساعات بعد از ظهر تا غروب می باشد ، زمین در این ساعات بسیار گرم شده و اختلاف دمایی سطح زمین و لایه های بالایی جو زیاد می شود . این اختلاف دما موجب جابجایی سریع هوا از قسمت بالا (سرد و سنگین ) به قسمت های پایین (گرم و سبک) میشود و رطوبت سطح زمین در مدت زمانی کوتاه به بالا انتقال داده شده و فشرده میشود و تشکیل ابر میدهد . اگر رطوبت زیاد باشد ابر فشرده تر شده و موجب ریزش باران می شود ، در غیر اینصورت ریزش هوای سنگین  ( وزش باد) اتفاق خواهد افتاد.

 

۳- چه عواملی به بارشهای همرفتی کمک می کنند؟

 مسلما هر چه رطوبت منطقه بیشتر و دمای لایه های بالایی کمتر و دمای سطح زمین بیشتر باشد احتمال بارش همرفتی بیشتر است.

در حال حاضر چهار موضوع عمده می تواند در افزایش رطوبت یک منطقه دخیل باشد.

۱- بخار سطح دریا ، که موجب بالا رفتن رطوبت شده ( حرکت آن به سمت سواحل)

۲- آب های سطحی ، مثل دریاچه ها و رودخانه ها که می توانند موجب بالا رفتن درصد رطوبت منطقه شوند.

۳- همرفت گیاهی ، یا بهتر بگویم تعرق گیاهان : این موضوع خیلی واضح است که مقدار زیادی از آب باران در زمین فرو میرود و مدتهای زیاد در آنجا ماندگار میشود. حال اگر منطقه ای علی رغم نداشتن آبهای سطحی ، پوشش گیاهی مناسبی داشته باشد ، ریشه های گیاهان تا عمق زیادی از خاک نفوذ کرده و آب مورد نیاز خود را از اعماق زمین بیرون کشیده و جهت مصرف خود استفاده میکنند و این آبها  از اعماق زمین به سطح برگ و ساقه ی گیاهان همرفت خواهد کرد و پس از تابش خورشید موجب تعرق گیاه و در نتیجه مرطوب شدن منطقه میشود.

۴- کوهستانی بودن یک منطقه که میتواند جریانات همرفتی را مها رکرده و از پراکندگی آن بکاهد و موجب صعود بیشتر رطوبت شود. هر چه رطوبت بیشتر صعود کند احتمال بارش تگرگ بیشتر است .

۴– علت اینکه برخی ابرها سیاه هستند و برخی ابرها سفید یا خاکستری چیست؟

چند قانون

۱- برای آنکه ما جسمی را ببینیم میبایست یا آن جسم از خود نور تولید کند مثل خورشید و ماه و شمع و چراغ و … و یا اینکه نور را به سمت چشمان ما منعکس کند.

به عنوان مثال تصور کنید که در بیایان هستید و هوا تاریک ، اگر در فاصله ی ۲۰۰ متری ما یک نفر یک شمع روشن کند ما آن را خواهیم دید ، چرا که از خود نور تولید کرده و به سمت چشم ما نور ارسال میکند. اگر جایی که ما هستیم سرشار  از نور باشد اما جایی که به آنجا نگاه میکنیم هیچ انعکاس نوری نداشته باشد ماانجا را تاریک و سیاه میبینیم. مثلا در فضای آسمان سیاه چاله هایی هستند که نور را به خود جذب میکنند و آن را منعکس نمی کنند ، لذا ما فقط آنها را به شکل یک جسم تاریک و سیاه میبینیم ، یا در جاده ها در تونلهایی که چراغ ندارند و یا در غارها ، عملا انعکاس نوری رخ نمیدهد و همه چیز را تاریک میبینیم.

۲-حال تصور کنید برای اینکه ما ابرها را ببینیم باید یا از خود نور تولید کنند(که نمیتوانند) و یا نور خورشید را انعکاس دهند. اگر ابر (میزان رطوبت سرد شده و مه آلود در آسمان) نازک باشد نور خورشید توسط قطرات مه موجود در ابر منعکس میشود و در نهایت نور آن پس از انعکاس ها و شکست های پی در پی به چشم ما میرسد و ابر روشن به نظر میشد مثل ابرهای سیروسی

 

اما اگر ضخامت ابر زیاد شود ، چون خورشید از بالا به ابر میتابدلایه های بالایی ابر روشن تر و سفید دیده میشوند و لایه های پایینتر چون نور کمتری برای انعکاس به آنها میرسد توسط چشم ما تیره تر دیده میشود

 

به زبان ساده سایه ی ابرهای لایه های بالاتر روی ابرهای لایه های پایینتر می افتد لذا همیشه در روز ها ، ابرهای لایه های پایینتر خاکستری و سیاه به نظر میرسند

هر چه ضخامت ابر بیشتر باشد ابرهای پایینتر سیاه تر به نظر میرسن به خصوص ابرهایی که از دید ما ، خورشید دقیقا پشت ان ابرها قرار دارد.

 

۳- در شبها خورشیدی وجود ندارد و  نور چراغ های شهر از پایین به سمت بالا به ابرها میتابند ، لذا در چنین شبهایی هر چه ارتفاع ابر پایینتر باشد انعکاس نور چراغ های شهر که معمولا زرد و نارنجی هستند به سمت بالا موجب میشود که ابرها نارنجی و به تدریج قرمز به نظر برسند 

 

۴- در مجموع در روزها سیاه بودن ابر نشان از ضخامت ابر و در شبها قرمز بودن ابر ، به ضخامت و سطح پایین ابر اشاره دارد که معمولا میتواند موجب بارشهای بهتری گردد.

 

تمرین : در تصویر زیر محل قرار گیری خورشید را مشخص کنید

۵– علت بارش تگرگ چیست؟

 

۶- علت وقوع رعد و برق  چیست؟

۳ سوال آخر را شما عزیزان پاسخ دهید.

هواشناسی کازرون

محمد باقر اسماعیلی فرد ، 1364 ، فارس ، کازرون ، برنامه نویس ، طراح نرم افزار و سایت و مدرس دوره های عملی برنامه نویسی به 22 زبان مختلف از کودکی علاقمند به هواشناسی و پیگیر شرایط جوی بوده و در این زمینه تحقیقات زیادی داشته ام .این سایت با هدف پیوند چند رشته هواشناسی و برنامه نویسی و الکترونیک ، فیزیک ، شیمی و مکانیک جهت اطلاع رسانی و هدفمند کردن هر چه بهتر رشته هواشناسی طراحی شده است.

نوشته های مشابه

‫۹ دیدگاه ها

صفحات قبلی نظرات:
 1. سلام و تشکر فراوان بابت اطلاعات بسیار مفیدتون… لطفا اطلاعات دیگری رو از این قبیل قرار بدید، بنده خیلی علاقه‌مندم…
  متشکرم

 2. سلام
  یک سوال در مورد رطوبت موجود در هوا دارم
  ایا این امکان وجود داره که میزان رطوبت هوا توی یک منطقه در دو نقطه به فاصله مثلا ۵۰ یا ۱۰۰ متر با هم اختلاف داشته باشه؟
  یا رطوبتی که قابل رویت هست در این فاصله با هم فرق کنه؟

  1. سلام بله چنین چیزی ممکنه و یا بهتره بگم دراغلب اوقات همینطوره و رطوبت یک نقطه حتی میتونه نسبت به یک متر آنطرفتر هم متفاوت باشه ، نمونه ی این موضوع رو میتونید وقتی هوا مه آلود هست ببینید ، معمولا در زمانهایی که رطوبت یک منطقه کمتر یا بیشتر از مناطق اطراف خود هست ، هوا ناپایدار میشه ، یعنی اینکه یا وزش باد در سطح زمین رخ میده و رطوبت ها به صورت افقی در سطح زمین حرکت میکنن (معمولا شب ها و صبح ها) و یا حرکت عمودی هوا رخ میده و رطوبت ها شروع به بالا رفتن میکنن (معمولا بعد از ظهرها)

 3. سلام ببخشید میخواستم بدونم چه موقع بارندگی به صورت باران است؟؟
  ممنون میشم اگه زودتر جوابمو بدید سپاس?

 4. درود برشما .
  عالی .عالی .
  بااینکه رشته ی تحصیلی بنده ارشد اقلیم است .ولی چنان با تانی وتوجه کامل مطالب مرقومی شما مطالعه کردم و لذت بردم که نگفتنی است . وجالبتر اینکه درپایان عنوان کرده بودید ” رشته من برنامه نویسی کامپیوتر است”

:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلکها کلیک کنید تا در متن قرار بگیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

دکمه بازگشت به بالا